Do Síně slávy se jako první stěhuje český divadelní klasik a král něžné poesie Jiří Suchý

Do síně slávy vstoupil jako první textař, herec, a především zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý. U předání asistovala jeho dlouhodobá herecká partnerka Jitka Molavcová.

Premiéru měla během letošního ročníku Českého slavíka kategorie Síň slávy. Má vyjádřit uznání interpretům, skladatelům či textařům za jejich přínos české populární hudbě. Prvním laureátem se stal Jiří Suchý, který byl už u vyhlášení prvního Slavíka před šedesáti lety. Získal jej tehdy ještě spolu s Jiřím Šlitrem za nejoblíbenější píseň. Do síně slávy jej během slavnostního večera Český slavík 2022 uvedla Jitka Molavcová.

Jiří Suchý a Slavík

V roce 1997 Suchý anketu Český slavík dokonce moderoval spolu s Terezou Pergnerovou, která o něm v rozhovoru řekla: „Je to nádherné stát vedle pana Suchého, který má mimochodem stále stejnou energii i v současné době. Jsem nesmírně vděčná, že jsem mohla po jeho boku stát.“

Kategorie píseň

Prvního slavíka získal Jiří Suchý již během prvního ročníku ankety za píseň Láska nebeská. Také v dalším ročníku uspěl spolu se svým kolegou Jiřím Šlitrem díky jejich společné písni Oči má sněhem zaváté.

​​Vztah k populární hudbě

Jiří Suchý svůj vztah hudbě a legraci objevil poprvé, když zašel do divadla podívat na Voskovce a Wericha. Velmi se mu líbilo, že se vlastně chodí do práce smát, a tak neváhal a utíkal si koupit první basu. Začínal hrát v Redutě a poprvé začal zpívat své texty na rock and rollové melodie. Až se postupně se svým souputníkem Jiří Šlitrem pustili do tvorby pro divadlo Semafor, které spolu založili. 

Počátky a tvorbu Jiřího Suchého můžete vidět na Voyo v dokumentu Lehce se s životem prát. Nebo se podívejte na Suchého tvorbu také ve snímcích Kdyby tisíc klarinetů, Konkurs nebo Jonáš a Melicharová.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Český slavík

Články k pořadu Český slavík

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady