Jedna z největších hvězd nedostala zaplaceno za roli v komedii Babovřesky

Publikováno 06.09.2019

Babovřesky
Zdroj: Falcon

Divácky velmi oblíbená komedie Zdeňka Trošky Babovřesky se dočkala dvou pokračování. Asi byste řekli, že si na ní všichni pořádně namastili kapsy. Někdo však odešel s prázdnou...

Po smrti stoleté Trudy se na konci vesnice uvolní dva velké pozemky, na které má starosta se svými příbuznými zálusk. Znenadání se však objevují pozůstalí po Trudě, což starostovi přináší značné potíže. Do toho všeho přichází do vesnice nový farář, jehož příjmení budí pohoršení u nejedné vesnické drbny...

Zdroj: Falcon


Největším překvapením pro fanoušky Zdeňka Trošky bude zřejmě to, že oblíbený režisér nepřišel na námět filmu o vesnici Babovřesky sám. Po dokončení trilogie Slunce, seno poslal režisérovi jeden jeho fanoušek dopis, v němž stálo, že velmi obdivuje jeho filmy a sám napsal příběh, který pojmenoval Pech aneb smůla, kam se hneš. Troška námětu nevěnoval velkou pozornost, protože mu některé jeho části velmi připomínaly právě Slunce, seno. Po pár letech ale za Troškou přišla producentka Dana Voláková s nápadem, že zajistí peníze na natočení filmu z prostředí jihočeské vesnice, protože je o takový snímek mezi diváky stále zájem. V tu chvíli si režisér vzpomněl na odložený scénář. Kontaktoval tedy autora námětu pana Draganovského a společně s asistentem jeho scénář upravili, hlavně aby odstranili přílišné podobnosti s legendární trilogií, a brzy se začalo natáčet.

Ačkoliv se příběh filmu odehrává pouze v jedné vesnici, natáčení probíhalo hned na několika místech. Především v Netolicích, PištíněZáboří. A nebyl by to Zdeněk Troška, kdyby do filmu neobsadil i opravdové obyvatele vesnic, ve kterých se natáčelo.

V Babovřeskách se mihla i oblíbená zpěvačka Lucie Bílá. Nápad obsadit ji do role cikánky dostala producentka filmu. Údajně ji viděla v podobné roli v komedii Líbáš jako Bůh (2009). Ačkoliv prý byla v roli skvělá, do samotného filmu se její scéna nakonec nedostala. Lucie Bílá prohlásila, že s účastí ve filmu Babovřesky souhlasila především z lásky k režisérovi Troškovi, a dokonce se vzdala nároku na honorář. A jako malý bonus – kostým pocházel z jejího vlastního šatníku.


I když Babovřesky nejsou žádný akční film, jeho natáčení se neobešlo bez úrazu. Zranění utrpěla herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková. Při natáčení scény, ve které uklízí polici, se bouchla do hlavy. Rána to byla zřejmě velká, protože v následující scéně je vidět, že má Lucka na čele bouli.

Příhody obyvatel obce Babovřesky se dočkaly i knižního vydání – v roce 2014 vyšla kniha Babovřesky aneb U nás ve vsi je to hezké.

Možná jste tuto skutečnost kdysi zaslechli ve formě vtipu, ale během natáčení filmu bylo opravdu zakázáno kouřit. Ani trošku.

O pokračování bylo jasno již před koncem natáčení, scénář pro další díl byl dokonce hotov už před premiérou filmu.

Režisér měl rozepři s farářem v obci Dříteň. Místní duchovní totiž natáčení v kostele považoval za hrubé zneuctění a snažil se vehementně proti filmu bojovat. Jelikož je však kostel majetkem obce, která natáčení ohodnotila jako slušné a nijak nepobuřující, byly farářovy snahy marné.

Komedii Babovřesky můžete sledovat v pátek 6. září od 20:20 na TV Nova nebo v repríze v nedělí 8. září od 13:55 na tomtéž kanále.


Novinky z NOVY