UPŘÍMNOU SOUSTRAST: Zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Bylo mu 86 let

Aktualizováno 14.4. 2018 11:35
Miloš Forman
Zdroj: Korzo
Miloš Forman

Jeden z nejznámějších českých režisérů Miloš Forman navždy odešel do filmového nebe. O smutné události informovala jeho žena Martina.

„Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími,“ sdělila ČTK Formanova manželka Martina. Ta zároveň informovala, že poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu.

Miloš Forman s manželkou
Zdroj: isifa.com

Miloš Forman na konci 60. let utekl do Spojených států amerických, aby jeho filmovou tvorbu nemohl žádným způsobem ovlivňovat tehdejší režim, který v Československu panoval, a udělal tak dost možná to nejlepší rozhodnutí ve svém životě. Byl držitelem dvou Oscarů, třech Zlatých glóbů i francouzského ocenění César, což z něj dělá nejúspěšnějšího českého režiséra vůbec. 

14

GALERIE: Zemřel Miloš Forman

Zdroj: isifa.com

Miloš Forman

Hodnocení:

Mezi Formanovy nejznámější snímky patří například Přelet nad kukaččím hnízdem (1975), muzikál Vlasy (1979), Amadeus (1984) anebo Goyovy přízraky (2006). Oscarový režisér se narodil 18. února 1932 v Čáslavi. Oba jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, a tak Miloš vyrůstal v internátní škole pro oběti druhé světové války. Svět filmu ho lákal již od útlého dětství, a proto se rozhodl pro studium herectví na DAMU, kam však nebyl přijet. Zkusil své štěstí znovu, tentokrát v oboru scénáristika a dramaturgie na FAMU, který úspěšně absolvoval. 

Prvním Formanovým celovečerním snímkem byl Černý Petr (1963), který si vysloužil několik ocenění a slavil velké úspěchy i v zahraničí. Roku 1965 vznikl jeho další film s názvem Lásky jedné plavovlásky a o dva roky později Miloš natočil snad možná nejznámější český film Hoří, má panenko. 

Více podrobností se dozvíte ZDE.

PJ