„Hodná holka“ slaví. Voyo a TV Nova uvádějí film Nedělej Zagorku!

Zpěvačka, herečka, textařka a moderátorka Hana Zagorová oslaví 6. září významné životní jubileum. Její životní cestu a fenomenální kariéru mapuje nový dokument z produkce TV Nova Nedělej Zagorku! režiséra a scenáristy Michala Čoudka. Snímek bude premiérově uveden na obrazovkách TV Nova ve čtvrtek 2. září ve 22.10 hod. Od stejného dne bude k dispozici na Voyo.

„Bylo to přes rok a půl práce,“ říká režisér a scenárista dokumentárního portrétu Hany Zagorové Michal Čoudek a pokračuje: „Nakoukávání archivních záběrů, domlouvání respondentů do dokumentu… První verze měla tři a půl hodiny.“ Také do příprav dokumentu se negativně promítla pandemie - „A to přímo, když onemocněla Hanka a vše se odkládalo, nebo následně kvůli omezenému cestování, kdy se musela zrušit některá externí natáčení,“ doplňuje Michal Čoudek.

„Profesionálka“, „opravdová dáma“, „originální hlas“, „pokorná ženská“ – tak o fenomenální Haně Zagorové v dokumentárním filmu mluví zpěvaččini přátelé, kolegové a spolupracovníci. Snímek mapuje kariéru populární umělkyně od doby, kdy se objevila na české hudební scéně jako interpretka a textařka popových šansonů, přes její slavné spolupráce s Petrem Rezkem, Karlem Vágnerem, Stanislavem Hložkem a Petrem Kotvaldem nebo s italskou star Drupim, až po její porevoluční působení na obrazovkách TV Nova ve vlastním pořadu. Dokument dává nahlédnout i do zpěvaččina soukromí – na společné soužití vzpomíná bývalý manžel Vlastimil Harapes a téměř třicetiletý svazek hodnotí současný manžel Štefan Margita slovy: „I po těch letech se pořád těším domů.“ Nechybí ani emotivní pohled na dramatický konec roku 1989, kdy se Hana Zagorová, po téměř půlroční, vynucené pauze po podpisu Několika vět stala jedním ze symbolů Sametové revoluce. „Nikdy neuhnula ze své cesty a pro mě je to dáma se vším všudy,“ říká ve filmu herec Martin Dejdar.

„Jsem ráda za tu dobu, kterou jsem prožila, že jsem mohla být její součástí,“ bilancuje Hana Zagorová a dokument věnovaný své neobyčejné kariéře uzavírá slovy: „A jsem ráda i za to, že jsem se snad i malinkatým dílečkem zasloužila o to, co je a co máme. A jsem pyšná na sebe, že jsem se nebála. A že bylo čeho! Člověk by měl žít tak, jak to unese jeho svědomí. A já mám svědomí docela čisté.“

Michal Čoudek: Hanka je jedinečná bytost, která přesně ví, co chce.

Co jste se při natáčení dokumentu o Haně Zagorové dozvěděl nového?

Spíše než nového jsem se já osobně utvrdil v nějakých historkách, že jsou pravdivé, což mi udělalo velkou radost. Pokud jsem o něčem ale skutečně nevěděl, tak to byly její herecké začátky v Brně. Také mě překvapily historky od její dlouholeté kamarádky Vlasty Peterkové.

Hana Zagorová je velká profesionálka. Neměla tendenci Vás režírovat, mluvit Vám do pojetí filmu?

Neměla. Mně je a bude velice líto, že nám do natáčení dokumentu několikrát zasáhl covid. A to přímo, když onemocněla Hanka a vše se odkládalo, nebo následně kvůli omezenému cestování, kdy se musela zrušit některá externí natáčení. Nedá se nic dělat, Hančino zdraví i zdraví všech ostatních, co se na dokumentu podíleli, je a bude vždy přednější. Myslím, že i tak ten dokument jako celek stojí za to, a já na Hance vždycky ocenil, že nechala čistě na mě, co tam zazní.

V jedné části filmu se ptáte Štefana Margity, jak by svou životní partnerku popsal dvěma slovy. Jak byste Hanu Zagorovou popsal dvěma slovy Vy?

Jedinečná bytost.

„Profesionálka“, „opravdová dáma“, „originální hlas“, „pokorná ženská“ – tak ve filmu o zpěvačce mluví její přátelé. Zapomněli na něco? Co ještě stojí za tak oslnivou kariérou?

Já myslím, že ten, kdo dokument uvidí, se ztotožní s těmito přívlastky. Nicméně já musím vyzdvihnout to, že pro mě je Hanka obrovská morální autorita a nemělo by se zapomínat na její roli na konci roku 1989.

Jak vůbec chápete úsloví „Nedělej Zagorku“? A jak podle Vás vzniklo?

Já to vždycky bral jako upejpavost, nerozhodnost. Ale to jen do chvíle, než jsem před lety Hanku poznal. Protože Hanka rozhodně není na vážkách. Ví přesně, co chce.

Jak se režisér a scenárista bilančního dokumentu k životnímu jubileu připravuje na natáčení? Nepadl na Vás pocit, že už není, co nového natočit, na co se zeptat?

Bylo to přes rok a půl práce. Nakoukávání archivních záběrů, domlouvání respondentů do dokumentu. První verze měla tři a půl hodiny. Nakonec se muselo strašně moc zajímavých věcí prokrátit, vyndat. To je věc, která mě mrzí, ale nedá se nic dělat. Stejně tak není možné do dokumentu obsáhnout všechny Hančiny největší hity. To prostě nejde. Má tolik krásných písní. Jak sama na začátku dokumentu zmiňuje, je jich 900. Až mě napadá, že mám materiál na druhý díl dokumentu k jejím osmdesátinám.


FOTO:  TV Nova

Sledujte české filmy online na Voyo. Tisíce filmů v HD kvalitě a bez rušivých reklam.

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady