Navštivte Budějovicko, srdce jižních Čech. Nabízí přírodu, sport i umění!

České Budějovice jsou vstupní branou do jižních Čech. Nejoblíbenější cíle odtud máte na dosah.

Budějovice se pyšní bohatou historií, architekturou a kulturou, málokdo je však považuje za typickou dovolenkovou destinaci. Opak je ale pravdou. Ubytovat se můžete přímo v centru, odkud se během několika minut dostanete do přírody, za sportem i k oblíbeným atraktivitám. K nejznámějším turistickým cílům je to z metropole, co by kamenem dohodil. Nemusíte tak mít vůbec strach, že uvíznete uprostřed města.

FOTO:  Grandhotel Zvon

​Budějovice jsou navíc propojeny splavněnou řekou Vltavou s dalšími městy po proudu. Splavněný úsek Vltavy mezi Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou skýtá mnoho příležitostí. Na takzvanou Stezku Vltavy se můžete vypravit přímo po vodě, nebo využít příbřežní cyklostezku a zvolit pěší výlet, kolo, nebo koloběžku. Přes plavební komory proplujete v rámci pravidelných vyhlídkových plaveb, nebo si můžete zapůjčit některé z plavidel a stát se sami kapitány. K dispozici jsou motorové čluny, nebo hausbóty, na kterých můžete strávit i více dnů a nepotřebujete ani speciální řidičský průkaz na loď. Vše zvládnete po krátkém zaškolení. Co vše nabízí tento úsek Vltavy se dozvíte na www.stezkavltavy.cz.

FOTO:  Zuzana Reifová

​Pokud jste milovníky umění, nebo chcete načerpat něco z historie kraje, určitě si na Budějovicku vyberete. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích otevřelo v loňském roce novou přírodovědnou, archeologickou a národopisnou expozici, která vás doslova vtáhne. Fantastické exponáty prezentované tak, že s každým dalším budete chtít objevovat víc. Vše je doplněno interaktivními a edukačními prvky a 3D virtuálními rekonstrukcemi.

Za uměním se vydejte do jedné z poboček Alšovy jihočeské galerie, která patří mezi nejvýznamnější galerie výtvarného umění v České republice a spravuje více než 19 000 uměleckých děl. Pokud vás lákají nekonečné dálky široširého vesmíru, pak v Planetáriu České Budějovice můžete z kopule pozorovat slunce a tělesa sluneční soustavy, nebo díky digitálním technologiím sledovat denní i noční oblohu, souhvězdí, nebo třeba záběry z vesmíru, a to vše v celooblohové projekci ve 4K.

FOTO:  Jihočeské muzeum

​Oblast Budějovicka je plná přírodních krás a také bohatým zdrojem lokálních surovin a z nich připravených specialit. Je toho opravdu hodně co objevovat a pokud budete chtít stihnout všechno, budete se muset do jižních Čech ještě vrátit. Načerpejte inspiraci z aktuálního vydání časopisu Budějovicko, ve kterém je i mnoho tipů na výlety.

O rozvoj cestovního ruchu v oblasti a její propagaci se stará destinační agentura Českobudějovicko-Hlubocko, držitel certifikátu Q Českého systému kvality služeb.

FOTO:  CzechTourism
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady