To není pravda! Snímek podle skutečných událostí Sully: Zázrak na řece Hudson čelí ostré kritice

Film o hrdinském skutku, za nějž mohl být kapitán poškozeného letadla po zásluze potrestán, po premiéře sklidil nadšené ohlasy, naproti tomu se však z jiné strany ozvaly i rázné protesty...

V lednu roku 2009 byl kapitán letu US Airways 1549 Chesley „Sully" Sullenberger (Tom Hanks) nucen nouzově přistál s poškozeným letadlem na ploše řeky Hudson. Zachránil tak životy 155 pasažérů na palubě. Ačkoli jej všichni oslavovali jako hrdinu a vyzdvihovali jeho schopnosti coby pilota, následné vyšetřování hrozilo zničením Sullyho pověsti i kariéry... Strhující film podle skutečných událostí natočil režisér Clint Eastwood.

FOTO:  Warner Bros


 Snímek je založen na knize samotného kapitána Sullenbergera. Ten film podporoval a tvůrcům jakožto poradce pomáhal, aby byl snímek věrným odrazem reality.

Vincent Lombardi, kapitán trajektu, který jako první dorazil k letadlu, si ve filmu zahrál sám sebe.

Tom Hanks během příprav filmu navštívil Chesleyho Sullenbergera v jeho domě v Bay Area a strávili spolu půl dne. Sully prohlásil, že byl oslněn tím, jak jej Tom dokázal zachytit.

FOTO:  Warner Bros

Skutečný Airbus A320, který byl součástí incidentu na řece Hudson, byl vyloven a umístěn v Karolinském leteckém muzeu ve městě Charlotte. Charlotte v americkém státě Severní Karolína bylo mimochodem původní cílovou destinací onoho letu. Záběry během titulků se skutečnými pasažéry a členy posádky byly natočeny právě v muzeu.

• Pro scénu z talkshow byla upraven skutečný pořad se Sullym a částí posádky, podobně jako byly upraveny historické záznamy v jiném filmu s Tomem Hanksem – Forrest Gump.

Galerie


Vyšetřovatelé, kteří se případem přistání na řece Hudson zabývali, si na film záhy po uvedení začali velmi hlasitě stěžovat. Způsob, jakým je Clint Eastwood coby režisér, vykreslil, se jim nelíbil, protože ve snímku působí, jako by se kapitána Sullenbergera snažili šikanovat a dát mu celé neštěstí za vinu. Šéf tehdejší komise Robert Benzon s něčím takovým rozhodně nesouhlasí a prohlásil: „Nejsme KGB ani Gestapo. Posádka v době vyšetřování byla v podstatě národními hrdiny a my se rozhodně nesnažili nikoho ponížit.“

• Incident se odehrál 15. ledna 2009. Snímek, který divákům představuje i události, jež následovaly, se dějově rozpína od 15. ledna 2009 až do 4. května 2010.

Katastrofické filmy podle skutečných událostí online na Voyo. Tisíce filmů v HD kvalitě a bez rušivých reklam. Oceňované zahraniční snímky i česká klasika, a to vše bez reklam!


Snímek podle skutečných událostí Sully: Zázrak na řece Hudson můžete sledovat v pátek 5. dubna od 21:30 na TV Nova nebo v repríze v sobotu 6. dubna od 18:10 na Nova Cinema.

Sdílet

Nejnovější videa