HOUSTONE, MÁME PROBLÉM: 5 důvodů, proč se znovu podívat na Apollo 13

Mluví se o ní jako o nejúspěšnější neúspěšné akci v dějinách americké astronautiky. Psal se rok 1970, lety do vesmíru už se brali tak trochu jako samozřejmost. Drama, které se odehrálo v kokpitu vesmírné rakety, vám rozhodně nesmí uniknout. Tady máte několik důvodů proč!

Dne 11. dubna roku 1970 vystartovala k Měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil původního člena posádky Kena Mattingliho, jenž se letu neúčastnil kvůli zdravotním problémům. První dny letu proběhly hladce, 13. dubna se ale v kosmickém řídícím centru ozvalo legendární „Houstone, máme problém!“. Ve vesmíru totiž došlo k nehodě, při které se utrhla jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom tu druhou. V kabině začal klesat tlak a začaly problémy se spojením.

FOTO:  Archiv TV Nova

Do detailů propracovaný plán přistání na Měsíci se mění v boj o holý život, kdy se astronauti (aby ušetřili kyslík) přesunou do přistávacího modulu a snaží se udržet původní směr. Čeká je nesmírně těžký, ne-li nemožný úkol – musí obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje boj, který se odehrává daleko za hranicemi zemské atmosféry...

FOTO:  Archiv TV Nova

5. Dokonce i když víte, jak to dopadne, nenechává vás film vydechnout
Ačkoli je historická skutečnost daná a víte, zda se astronauty podaří zachránit, nebo ne (pokud to nevíte, raději nebudeme prozrazovat), přesto režisér Ron Howard dokázal, že je film neudržitelně napínavý. Dokáže budovat napětí dokonce i v takových místech, ve kterých byste to absolutně nečekali.
FOTO:  csfd.cz

4. Občas máte pocit, jako kdybyste sledovali dokument

To je vlastně největší chvála, kterou může dostat film podle skutečné události. Přestřihávání mezi řídícím střediskem NASA v Houstonu a vesmírnou lodí po chvíli navodí pocit, že sledujete skutečné lidi ve skutečných situacích. Což jenom přidá k tomu, že budete mít okousané všechny nehty na rukou.
FOTO:  Archiv TV Nova

3. Skvělé herecké výkony

Tom Hanks tady sice nemá tolik prostoru na předvádění jako ve Philadelphii nebo ve Forrestovi Gumpovi, ale právě to, že nikdo z herců úplně nevyniká, dodává Apollu 13 punc realističnosti. Protože jak on, tak jeho neméně slavní parťáci Kevin Bacon a Bill Paxton totiž působí přirozeně, a to tak, že po chvíli úplně zapomenete, že sledujete velké hollywoodské hvězdy. Budete mít pocit, že vidíte skutečné lidi ve skutečných situacích.
FOTO:  Archiv TV Nova

2. Na svou dobu měl film neuvěřitelné triky
Jasně, v Gravitaci také byli herci ve vesmíru ve stavu beztíže, ale to jen díky tomu, co dnes všechno dokážou počítačové triky. Apollo 13 je z roku 1995, kdy ještě možnosti počítačových triků nebyly na takové úrovni. Tréninkové letadlo NASA KC-135, které filmaři používali během natáčení, docílilo stavu beztíže tím, že začalo z velké výšky klesat, přičemž nulová gravitace vždy trvala pouze 25 až 30 vteřin. Takže jednotlivé scény se musely natočit během této doby. Pak se herci museli něčeho rychle chytit, protože stav beztíže končil dost náhle a mohli se poté lehce poranit.
FOTO:  Archiv TV Nova

1. Kvůli větě: „Houstone, máme problém!“
Určitě ji znáte, ale věděli jste, že ji proslavil právě tenhle film?! Slavná hláška se dostala na 50. místo v žebříčku nejlepších filmových hlášek podle Amerického filmového institutu. Zajímavé je, že právě tato hláška není původní a je improvizací herce Toma Hankse.

Na film o neuvěřitelné statečnosti tří lidí uvězněných ve vesmíru se můžete podívat v sobotu 4. ledna od 13:45 na Nově nebo v repríze v neděli 5. ledna od 00:30 na tomtéž kanále. 


 

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady