Do kostela na bruslích a na večeři do fast foodu: V některých zemích mají hodně bizarní vánoční tradice

Do kostela na bruslích a na večeři do fast foodu: V některých zemích mají hodně bizarní vánoční tradice

Lití olova či házení střevícem jsou tradice, které jsou typické pro české prostředí. Jak je to ale ve světě? Možná se budete divit, jaké bizarní vánoční tradice se dodržují za hranicemi. Podívejte se na perličky ze světa, které vám možná vyrazí dech.

USA

Jak je známo, v Americe nosí dětem dárky Santa Claus, ten se do domu dostává komínem. Jak ale obdaruje děti, které doma krb nemají? Pro tento případ vysílá jedna newyorská stanice celý den záběry krbu a praskajícího ohně. Tato televizní tradice funguje v USA od roku 1966 a díky ní mohou mít děti klidné spaní před vánoční nadílkou.

AUSTRÁLIE

Pro nás jsou Vánoce spjaty se zimou a sněhem. Zatímco v Austrálii vrcholí v této době horké léto a jsou zde vysoké teploty. Australané mají ve zvyku se o Štědrém dnu obléknout do převleku Santa Clause a vyrazit na pláž, kde surfují na vlnách oceánu, pijí pivo a baví se s přáteli.

JAPONSKO

Málokdo by si dokázal štědrovečerní večeři představit bez bramborového salátu, smaženého kapra či řízků. O to víc pro vás může být šokující tato zvláštní japonská tradice. Díky promyšlené a velmi úspěšné reklamní kampani Japonci již více než 40 let na Štědrý den večeří kyblík z fastfoodového řetězce KFC. Známé smažené kuře si dokonce musí rezervovat minimálně dva měsíce předem, aby měli jistotu, že svou objednávku skutečně dostanou! 

VENEZUELA

Venezuela je silně křesťanský stát. Její obyvatelé chodí na Štědrý den do kostela na mše. V hlavním městě Caracas se dodržuje velmi podivný zvyk. Na celý den se doprava ve městě uzavře a místní se do kostela dopravují na kolečkových bruslích. V průvodu se oslavuje, skanduje a odpalují se ohňostroje.

NORSKO

Podle norské pověry vylézají ven na Štědrý večer zlé čarodějnice, které hledají košťata, na kterých by se proletěly. Norové proto před nimi schovávají všechna košťata v domě. Muži zase střílejí z brokovnice, aby zahnali zlé duchy.

ŠPANĚLSKO

Španělské děti se starají celý prosinec o polínko, kterému říkají Caga Tió. Namalují mu obličej a pravidelně ho "krmí". Na Štědrý den mu zazpívají písničku, ve které mu přikazují, aby se vyprázdnilo. Polínku nakonec "vykaká" sladkosti, kterými ho rodiče naplnili.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady