Olovo, šupiny i pantofle. Mrkněte, které vánoční tradice mají Češi nejvíce v oblibě

Olovo, šupiny i pantofle. Mrkněte, které vánoční tradice mají Češi nejvíce v oblibě

Pokud si chcete zkrátit čekání na Ježíška, můžete vyzkoušet některé z českých tradic. Mohou odhalit vaší budoucnost, zajistit štěstí či dostatek peněz v příštím roce.

Půst
Stará pověra praví, že kdo se na Štědrý den postí, uvidí zlaté prasátko. Dotyčný musí celý den vydržet nejíst a odolat vánočnímu cukroví. Potom, co vyjde první hvězda, se smí najíst štědrovečerní večeře a na stěně se mu zjeví zlaté prasátko.

 

Lití olova
Plamenem se žhaví kousek olova, dokud zcela neroztaje. Následně se olovo opatrně vlije do vody. Tím nám vznikne odlitek, jehož tvar je předzvěstí budoucnosti. Odlitek ve tvaru hvězdy například znamená úspěch či uznání.

 

Pouštění lodiček
Lodičky se vytváří rozpůlením skořápek vlašských ořechů, do kterých se nakapaným voskem připevní svíčky. Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě. Komu se lodička nepřevrátí a bude svítit jako poslední, ten bude mít dlouhý a šťastný život. Pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Lodička, která popluje do středu nádoby, znamená ochod do světa

 

Házení pantoflem
Tato tradice je určená svobodným dívkám, které házejí pantoflem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Pokud směřuje špička ke dveřím, provdají se a odejdou z domu.


Krájení jablka
Jablko se rozřízne napříč na dvě půlky. Pokud se uvnitř objeví pěticípá hvězda, všichni členové se příští rok znovu ve zdraví sejdou. V případě, že má hvězda jen čtyři cípy, někdo z přítomných podle tradice onemocní nebo zemře.

Šupiny
Šupiny z kapra, který se podává ke štědrovečerní večeři, se dávají pod talíř nebo se uschovají do peněženky. Šupina symbolizuje peníz, který přinese jeho majiteli po celý rok dostatek financí.

 

 

Sdílet

Nejnovější videa

Články