Legendární animák V hlavě měl vypadat úplně jinak: Scenáristé přidali emoce a změnili celý příběh!

Není žádným překvapením, že tvůrci animáku V hlavě svůj film promýšleli opravdu důkladně, takže vzniklo vícero verzí. Trvalo dost dlouho, než si vybrali finálních 5 emocí! Které další byly ve hře?

Otec dospívající Riley dostane nové zaměstnání v dalekém San Franciscu a celá rodina se tam stěhuje. Mladá dívka tak spolu s rodiči musí opustit své přátele i milovaný domov, Jako každého, i Riley ovládají její emoce, Radost, Strach, Hněv, Nechuť a samozřejmě i Smutek. Emoce žijí v Řídícím centru, centrále uvnitř mysli, odkud pomáhají se vypořádat s každodenními nástrahami. Mladičká Riley, která opustila téměř všechno, co měla ráda, se s novým prostředím vypořádává jen velice obtížně a i přes snahy Rileyiny hlavní emoce, Radosti, v Řídícím centru propuká zmatek...

FOTO:  Archiv TV Nova


Když režisér Pete Docter a producent Jonas Rivera popisovali Mindy Kaling (Nechuť) příběh filmu, dojali ji k slzám. „Podle mě je úžasné, že děláte film, který ukazuje, jak těžké je dospívat, a že není nic špatného se kvůli tomu cítit smutně,“ řekla jim k jejich námětu Mindy. Pete Docter uvedl, že ihned na její vyjádření zareagoval: „Rychle, to si musíme zapsat!“

• Na scénáři spolupracovali jako konzultanti mnozí psychologové a experti, kteří pomáhali tvůrcům zobrazit procesy z vědeckého hlediska správně. Například – podle obecně uznávané teorie jsou krátkodobé vzpomínky, které vznikají v průběhu dne, převáděny na dlouhodobé během spánku, stejně jako se to děje v Rileyině mysli ve snímku.

• Scenáristé zvažovali až 27 různých emocí, ale rozhodli se nakonec pouze pro pět (Radost, Smutek, Strach, Vztek, Nechuť), aby příběh nebyl tolik komplikovaný. Mezi vyškrtnutými emocemi, které měly největší šanci ve snímku zůstat, byly například Překvapení, Pýcha, či Důvěra.


FOTO:  Archiv TV Nova


• Radost původně měla myslí malé Riley procházet ve společnosti Strachu, protože tvůrci si mysleli, že jejich spojení bude vtipnější. Nakonec se však režisér Pete Docter rozhodl spojit Radost se Smutkem. Uvedl, že k tomuto rozhodnutí jej dovedla jedna nedělní procházka, při které na něho padl splín. Díky tomu si dle svých slov uvědomil, co si musí uvědomit i Radost: je v pořádku, když občas Smutek převezme kontrolu.

• Na světové premiéře na filmovém festivalu v Cannes se snímek dočkal od publika osmiminutových ovací ve stoje.

Na rozdíl od ostatních postav díky své zářivé osobnosti Radost nevrhá stín.

Galerie• Velmi raný koncept počítal s příběhem osmileté holčičky, která si hraje v lese a po zásahu větví utrpí krátkodobou ztrátu paměti. Film se následně měl zaměřit na snahu emocí o navrácení vzpomínek. Tato varianta však brzy putovala do koše, protože se tvůrcům nezdála její temnější podstata.

Kaitlyn Dias (Riley) byla původně angažována jen jako tzv. „scratch voice“, tedy v podstatě jako vypravěč k rozpohybovaným náčrtkům, díky čemuž tvůrci během vývoje zjišťovali, které scény fungují a které nikoli. Producenti si ji však oblíbili natolik, že ji ponechali jako představitelku Riley i ve finální podobě snímku. Při nahrávání konečného znění však již Kaitlyn musela svůj hlas posadit o trochu výše, neboť se na ní během příprav filmu již projevilo dospívání.

Hledáte vhodné animáčky pro nemluvňata a úplně malé ratolesti? Sledujte nejlepší animované filmy pro děti i celou rodinu na Voyo.
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady