DÍVALI JSTE SE POZORNĚ? V muzikálovém filmu Bídníci byly použity části kulis z Harryho Pottera!

Nesmrtelná klasika spisovatele Victora Huga se dočkala hollywoodského muzikálového zpracování. A to vskutku inovativního, neboť hudba vznikala až při natáčení! Co dalšího jste nevěděli?

Bývalý galejník Jean Valjeana (Hugh Jackman) byl propuštěn na podmínku, za zády však má jako věčný stín posedlého inspektora Javerta (Russell Crowe). Ten zastává názor, že zloděj zůstane vždy zlodějem a Valjean není výjimkou, zvlášť když pravidla podmínečného propuštění záhy poruší. Jenže Valjeanovi se daří unikat, pod novou identitou se stane ctihodným občanem, a dokonce starostou, jenže ani tehdy není před slídivým Javertem v bezpečí. Po smrti tovární dělnice Fantine (Anne Hathaway), kterou si klade za vinu, se ujme její dcerky Cosette. Společně s ní pak před Zákonem utíká do anonymity francouzské metropole. Tam na ně po pár letech relativního klidu však čeká kromě Javerta i další nebezpečí – revoluce. Jeden z mladých idealistů, Marius (Eddie Redmayne), se při letmém setkání zamiluje do dospívající Cosette (Amanda Seyfried) a ta jeho city opětuje. Kvůli své dceři a jejímu štěstí se Valjean rozhodne riskovat...

FOTO:  Archiv TV Nova

Co jste o natáčení filmu určitě nevěděli?

• Obvykle se hudba nahrává několik měsíců před samotným natáčením a herci pak na place pouze synchronizují pohyb úst s nahrávkou. Nicméně v tomto snímku téměř každá píseň byla nahrána přímo na place, aby byla lépe zachycena spontánnost výkonu. Všichni zúčastnění od Hugha Jackmana přes Russella Crowea až po producenta Camerona Mackintoshe tento přístup oceňovali, neboť jim dovoloval se více soustředit na hraní než na to, aby správně hýbali pusou. Zároveň složili poklonu režisérovi Tomovi Hooperovi, který měl odvahu se do všeho pustit v takovém měřítku, na jaké si nikdo předtím netroufl. Jen jedna píseň (Look Down), jenž se odehrává v přístavních docích, musela být nahrána předem, jelikož nebylo možné kvalitně zachytit nahrávku přímo na place kvůli přílišnému hluku.

Galerie


• Co se nahrávání zpěvu herců přímo na place týče, nebyl tento snímek první, ale jeho rozsah a způsob, jakým vše bylo provedeno, rozhodně nemá obdoby. Herci měli v uších ukrytá sluchátka, z nichž byla přenášena živá hudba pianisty, který byl mimo plac. Co je ale hlavní: písně neměly pevně stanovené tempo a pianista se přizpůsoboval přednesu herců! Jeho hlavním úkolem bylo totiž vypomoci hercům, aby zpívali ve správné tónině. Hudba byla přidělána až v postprodukci.

• Hugh Jackman a Anne Hathaway se v jednom z rozhovorů k filmu shodli, že Samantha Barks (Éponine) měla to nejzvláštnější hlasové cvičení, s jakým se setkali. Mňoukala v různých tóninách a frekvencích. Ano, čtete správně.


Zde můžete získat představu, jak se herci na place rozezpívávali:• Snímek přišel do kin přesně 150 let po prvním vydání knižní předlohy od Victora Huga.

• Kulisy Příčné ulice z filmových zpracování Harryho Pottera byly upraveny a použity do scény s barikádou.


• Bídníci byli nominováni na osm Oscarů, přičemž tři si v kategoriích Vedlejší herečka (Anne Hathaway), Make-up a Mix
zvuku i odnesli.


 
Sdílet

Nejnovější videa

Články