Skvělé herecké výkony, dokonalý příběh. Zrodila se nová vánoční klasika! LOUSKÁČEK okupuje česká kina

Nová hraná Disneyovka zpracovává absolutní pohádkovou klasiku, která v baletní podobě dobyla celý svět. Jak ale vypadá její moderní filmová verze? Mnohem lépe, než se čekalo.

Louskáček a čtyři říše po bezpočtu divadelních a filmových adaptací přináší čerstvý vánek ve formě nové kapitoly klasického vánočního příběhu. Nové hrané zpracování od společnosti Disney je totiž v podstatě pokračováním.

FOTO:  oficiální zdroj

Tento tah tvůrcům rozhodně vyšel, osloví jak ty, jež milují původní příběh, tak diváky Louskáčka dosud neznalé. Zejména pak potěší krásné zakomponování baletní složky, které svou barevností osloví i malé diváky. Baletní představení Louskáček P. I. Čajkovského mělo premiéru před více než 125 lety v Petrohradě. Byť jej zpočátku kritiky vyloženě potopily a celosvětovým hitem se stal až v polovině minulého století, pohádka o oživlé hračce a zlém Myším králi dnes patří ve světě ke zbožňované vánoční klasice. A byť v Čechách tento pohádkový příběh není zdaleka tak známý jako v zahraničí, nic nebrání tomu, aby se situace změnila.

Pohádka Louskáček a myší král od Ernsta T. A. Hoffmanna byla vydána již roku 1816. Čajkovského baletní inscenace pak měla premiéru v prosinci roku 1892. Disney na příběh volně navazuje s vyprávěním o Kláře (Mackenzie Foy), dceři původní hrdinky Marie. 

FOTO:  oficiální zdroj

Je Štědrý večer a Klářin kmotr Drosselmeyer (Morgan Freeman) má pro dívku výjimečný dárek. Klára stejně jako ostatní děti sleduje provázek se svým jménem, ten její ji však zavede do magického světa Čtyř říší. Ten je, podobně jako Narnie ve skříni, ukryt za dveřmi pokoje. Království, které Klára nalézá, prožívá temné časy. Klára nejdříve potkává vojáka Filipa (Jayden Fowora-Knight), jediného louskáčka v království, který ji dovede ke třem regentům, jež se starají o tři říše: říši sněhových vloček, říši květin a říši sladkostí. Regenti ji vítají s otevřenou náručí, zejména pak Cukrová víla (Keira Knightley), která Kláře vysvětlí, že Perníkářka (Helen Mirren), správkyně Čtvrté říše, odešla a nyní ve své zemi vládne nemilosrdnou rukou skrze svou armádu myší. Klára se ve společnosti Filipa musí za Perníkářkou vydat, aby získala klíč, který může rozhodnout o budoucnosti celého království.

Představitelka Kláry, mladá Mackenzie Foy (Murph ze sci-fi hitu Interstellar) film zvládá utáhnout s přehledem, Helen Mirren je pak sázkou najistotu. Nejvíce však zazářila Keira Knightley, která své Cukrové víle dodala i přes určitou přeslazenost postavy potřebnou hloubku.

Galerie


Co se výtvarné stránky týče, je film opravdu nádherný. Vše je barevné, hravé, ale tvůrci se zdárně dokázali vyhnout kýčovitému provedení. Celý snímek pak, byť se jedná o hraný film, tak nějak dýchá atmosférou klasických Disney animáků .


Díky svému originálnímu (a dá se říci i zvláštnímu) pojetí je Louskáček a čtyři říše zaručený tip, pokud máte chuť na nějaký vánoční snímek. Vánoce totiž do diváka kýčovitě netlačí, nesnaží se hrát primárně na rolničkovou atmosféru a vypráví vlastní příběh, pro které je Vánoční stromek pouhé pozadí.


Louskáček a čtyři říše je film, který by se rozhodně mohl stát novodobou vánoční klasikou.
Sdílet

Nejnovější videa

Články