Nejhorší den v životě Jiřího Menzela: Natáčení Na samotě u lesa se pro něj změnilo v noční můru

Nejhorší den v životě Jiřího Menzela: Natáčení Na samotě u lesa se pro něj změnilo v noční můru
Zdroj: TV Nova

Věděli jste, že Zdeňku Svěrákovi byl za scénář k filmu honorář vyplacen dvakrát? Nebo proč byl jeden z natáčecích dnů pro režiséra Jiřího Menzela ten nejhorší v životě? Přečtěte si článek a vše se dozvíte!

Na samotě u lesa patří mezi kultovní filmy české kinematografie. Hlavními hrdiny jsou manželé Lavičkovi, kteří společně s dětmi navštěvují chalupu svého známého. Také by rádi nějakou chalupu koupili a doufají, že jim známý pomůže. Vyhlédnou si obydlí dědy Komárka, který souhlasí, že jim malebnou chaloupku prodá. Celá rodina se proto rozhodne, že na chalupě stráví, zatím s dědou, dovolenou. Tím začne léto plné zábavy, strastí, obav, ale i smutku.

FOTO:  TV Nova

Připomeňte si hlášky z legendární komedie:

- „Nehoupat..."

- „Nemá ten pes blechy? To von jako bude mít, ale to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou."

- „A tohle je zřejmě na mouku dvounulku. Ne, to je záchod."

- „On teda cihlu do ruky nevezme, ale odborník je to na slovo vzatý."

- „Chčije a chčije."

- „Tati, předjel tě trabant."

- „Dědo, kde se to splachuje? To nech ležet."

 

FOTO:  TV Nova

Zajímavosti, které jste netušili:

- Pověstné padání lehátka se Zdeňkem Svěrákem řídil režisér Jiří Menzel provázkem. Natáčení této scény si prý škodolibě užíval.

- V den natáčení scény, ve které se děda Komárek chystá na pohřeb svého kamaráda, se Jiří Menzel dozvěděl o smrti svého otce. Později se nechal slyšet, že tento den byl pro něj jeden z nejhorších v životě.

- Komunisté chtěli zakázat režisérovi obsadit do hlavní role Josefa Kemra. Menzel ale oponoval tím, že nikdo jiný neumí zacházet s kosou a děda Komárek ve filmu seče trávu.

- Scény s mlýnem byly natočeny ve třech různých mlýnech. Jeden byl použit pro interiéry, druhý pro exteriéry a třetí pro mlýnské kolo.

FOTO:  TV Nova


- I když hrál Josef Kemr ve filmu důchodce, ve skutečnosti mu bylo pouhých 54 let.

- Scénáristi filmu Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak koketovali s myšlenkou, že by nechali dědu Komárka ve filmu zemřít. Nakonec usoudili, že by v komedii nikdo umírat neměl.

- Film se natáčel podle skutečné události. Inspirací po dědu Komárka byl pan Lukšíček, který stejně jako děda pobýval na chalupě.

- Zdeňku Svěrákovi byl honorář za scénář k filmu omylem vyplacen dvakrát. Na tento fakt se přišlo náhodou až po několika letech. Svěrák proto dostal za úkol napsat rychle scénář s podobnou tématikou, který by se založil k druhému honoráři. Tak vznikla další úspěšná komedie - Vesničko má středisková.


Galerie

Komedii Na samotě u lesa můžete sledovat už v neděli 27. 5. v 17:50 na Nově, nebo v úterý 29. 5. v 18:30 na Nova Cinema.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Učitelé stejně staří jako studenti i pořádná facka: Co jste nevěděli o filmu Cesta do hlubin študákovy duše?

NEUVĚŘITELNÉ: Režiséra filmu Smrt krásných srnců poslouchaly ryby na povel. Jak to dokázal?

LÁSKA NA PLACE: Na natáčení komedie Rafťáci se daly dohromady hned dva páry

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady