• TV Nova
  • TAJNOSTI VE ŠTÁBU: Co se režisérka filmu Páni kluci nesměla dozvědět? Ohrozilo by to natáčení

TAJNOSTI VE ŠTÁBU: Co se režisérka filmu Páni kluci nesměla dozvědět? Ohrozilo by to natáčení

TAJNOSTI VE ŠTÁBU: Co se režisérka filmu Páni kluci nesměla dozvědět? Ohrozilo by to natáčení
Zdroj: oficiální zdroj

Tvůrci filmu Páni kluci měli velké tajemství, která dokonce musel držet pod pokličkou i před samotnou režisérkou! O co šlo a proč se nesměla nic dozvědět?

Od natáčení české adaptace legendárního románu Marka Twaina již uplynulo neuvěřitelných 43 let. Tři nerozluční kamarádi Tomáš, Jožka a tulák Hubert žijí v poklidném městečku Levín počátkem 20. století. Tomáš žije u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně koření život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Po pozdním příchodu a následném trestu před celou třídou se Tomáš rozhodne získat odměnu pro nejlepšího žáka. Začne od spolužáků za různé protislužby dostávat pochvalné lístečky, ale pořád jich má málo. Za pomoci Huberta vniknou s Jožkou do ředitelny, kde se zásobí lístečky. Na školní slavnosti ale kluci svým vítězstvím vzbudí poprask a jsou ředitelem a učitelem Lopatou zamčeni v kabinetě, než se rozhodne, co s nimi bude dál...

FOTO:  oficiální zdroj


• Z filmu se vytratila jedna zásadní rovina obsažená v knižní předloze od Marka Twaina – že může existovat přátelství mezi černošským a bělošským chlapcem.• O hudbu k filmu byl původně požádán legendární Zdeněk Liška. Ten však kvůli pracovnímu vytížení i zhoršujícímu se zdravotnímu stavu za sebe doporučil jako náhradu Petra Hapku.

 Režisérka filmu Plívová-Šimková neměla ani tušení, že původní scénář k filmu napsal v té době režimem zakázaný Jan Procházka. Ti, kteří o tom věděli, jí to pro jistotu neřekli, protože tato režisérka byla známá svou výřečností a bylo tedy více než ravděpodobné, že by se někde mohla podřeknout. • 

Parní lokomotiva 310.134 "Vlkava" je jedním ze dvou dochovaných exemplářů této řady a nachází se ve sbírkách Technického muzea v Brně. Druhá identická stojí jako pomník před nádražím v Prostějově. Záběr, kde lokomotiva jede proti drezíně, byl později znovu použit ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný (1984), kde byl pouze zrcadlově obrácen.


FOTO:  oficiální zdroj


• Autor scénáře Vít Olmer si ve filmu zahrál roli policejního důstojníka, tatínka malé Blanky (Magdalena Reifová).

• 

Michal Dymek za roli Tomáše dostal honorář 6 000 korun, za který koupil sobě a svému bratrovi jízdní kola a matce elektrický motor do šicího stroje.

• 

Natáčení probíhalo přibližně 2 měsíce, a to především v Litoměřicích a na vlakovém nádraží v Levíně. Jako filmový hrad Pokštejn filmařům posloužil osecký hrad Rýzmburk (podobnost s hradem Potštejn nedaleko Rychnova nad Kněžnou je zřejmě čistě náhodná).Český film Páni kluci sledujte v neděli 29. dubna 2018 od 17:35 na TV Nova.NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEBYLO TO SNADNÉ: Jak se Helena Růžičková vyrovnala s drsnou kritikou filmu Trhala fialky dynamitem?

FILMOVÁ MÍSTA 10: Luděk Sobota prozradil největší pikantnost z natáčení filmu Okresní přebor »

 

Kir
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady