ZÁHADA BÍLÉ VELRYBY: Věděli jste, co má společného s kavárnou Starbucks?

ZÁHADA BÍLÉ VELRYBY: Věděli jste, co má společného s kavárnou Starbucks?
Zdroj: Oficiální zdroj

Představitel superhrdiny Thora, Chris Hemsworth, vyměnil kladivo za velrybářskou harpunu a ztvárnil prvního důstojníka Owena Chase v příběhu inspirovaného skutečnými událostmi. Jak se film V srdci moře liší od skutečnosti a co má společného s Moby-Dickem?

Dobrodružný snímek V srdci moře přenese diváka na palubu velrybářské lodi v roce 1820. Výprava za velrybím olejem se promění v noční můru, když na loď zaútočí vorvaň gigantických rozměrů. Chris Hemsworth se s posádkou ocitá v záchranných člunech a musí bojovat o přežití se sílou přírody, hladem a nebezpečím číhajícím v hlubinách Tichého oceánu.


Příběh o velrybářské lodi Essex je založen na skutečném osudu stejnojmenné lodi z 19. století. Záznamy o zabijácké velrybě inspirovaly spisovatele Hermana Melville k napsání románu Bílá Velryba (Moby-Dick). Ve filmu se spisovatel objevuje jako mladý dobrodruh vyslýchající posledního přeživšího z lodi Essex, Thomase Nickersona. Ve skutečnosti se ale Melville s Nickersonem nikdy nesetkal. Podklady pro své dílo našel v deníku přeživšího Owena Chase a ve vlastní čtyřleté zkušenosti z velrybářských výprav na lodi Acushnet.

FOTO:  Oficiální zdroj


Nicméně postavy ze snímku V srdci moře skutečně existovaly. Pollard, Chase i Nickerson byli skutečně členy posádky lodi Essex, ale s Melvillem se nikdy nesetkali. Naopak, v knize se objevuje harpunář a pravá ruka kapitána Achaba, Starbuck. Edward C. Starbuck byl, dle lodních záznamů, skutečně velrybář na ostrově Nantucket. Shodou okolností jeho jméno použil Gordon Bowker při zakládání celosvětového kávového řetězce.


A co bílá velryba? Opravdu existovala? Loď Essex byla skutečně potopena albínským vorvaněm roku 1820 u břehů Jižní Ameriky. Katastrofu přežilo pět mužů včetně kapitána George Pollarda a důstojníka Owena Chase. Nicméně to není jediný záznam o bílé velrybě potápějící rybářské lodě. Výzkumník a dobrodruh Jeremiah N. Reynolds popsal ve svém deníku obrovského kytovce, jehož tělo pokrýval nesčetný počet harpun. "Byl bílý jako ovčí vlna," popisuje autor stvoření disponující obrovskou velikostí a sílou.

FOTO:  Oficiální zdroj


Reynolds pojmenoval vorvaně Mocha-Dick, dle Mocha ostrovů u pobřeží Chile, kde kytovce zahlédl. Pravděpodobně tady se inspiroval Melville pro pojmenovaní velryby ve svém románu. Jméno Moby-Dick je spojeno ještě s další osobou. Známý hudebník Moby, vlastním jménem Richard Melville Hall, je příbuzný Hermana Melvilla. Pro svůj umělecký pseudonym si vybral jméno bílé velryby, ačkoli přiznává, že knihu nikdy nečetl.


Kniha Moby-Dick a filmová adaptace V srdci moře mají hodně společného, ale zároveň se v mnohém liší. Ale oba příběhy nabízejí dobrodružný příběh souboje muže proti muži i proti silám přírody. Navíc věrohodně popisují atmosféru lovu velryb a mořeplavectví.


Příběh V srdci moře můžete sledovat na TV NOVA v sobotu 17.2. od 20:20.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

LEŽ! První filmový Spider-Man není Tobey Maguire! Slavný komiks má mnohem starší zpracování. Jak vypadalo?

ODHALENO Z OSCARŮ: Který snímek získá zlatou sošku za loňský rok? Podívejte se na nominace a hlasujte!

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady