
Nepozornost tvůrců, časový nesoulad a další chyby z natáčení! Všimli jste si toho, co přehlédl i filmový štáb?
Příběh filmu Rozum a cit přivádí diváky zpět do 19. století. Anglická krajina podobná parku i domácí sídla, kde žijí šťastní a laskaví lidé – to vše je ale jen pouhou idylkou. Paní Dashwoodová (Gemma Jones) se po smrti svého muže musí odstěhovat na venkov i se svými třemi dcerami Elinor (Emma Thompson), Marianne (Kate Winslet) a Margaret (Emilie Francois). V rozumné Elinor najde zalíbení bohatý a laskavý muž jménem Edward Ferras (Hugh Grant). Elinor záhy zjistí, že Edward je tajně zasnoubený s jinou ženou. V době, ve které se tento film odehrává, měly dívky z dobrých rodin jasně narýsovanou budoucnost – dobře se vdát a být oporou svému muži. Potvrdí se dobové pravidlo i v této rodině, nebo se budoucnost tří sester začne ubírat nejistou a trnitou cestou?
Herci pro roli ve filmu obětovali mnoho i ze svého soukromého života. Například Emma Thompson a Kate Winslet, které hrály ve filmu sestry, žily mimo natáčení po nějakou dobu společně vedle sebe, aby se naučily vnímat autentickou a přirozenou sesterskou vazbu. Naproti tomu režisér filmu Ang Lee strávil 6 měsíců před natáčením filmu v Anglii, aby pronikl do anglické kultury a aklimatizoval se, potřeboval se naučit chápat britský smysl pro humor. Přestože herci i tvůrci věnovali natáčení spoustu úsilí, nevšimli si hned několika chyb!
Chyby ve filmu Rozum a cit:
– Píše se rok 1810 a Edward Ferrars (Hugh Grant) mluví o městě Vladivostok, které však bylo založeno až v roce 1860.
– Miminko, které drží pan Palmer (Hugh Laurie), má pod historickým oblečením viditelnou novodobou plenku, která v tu dobu určitě ještě neexistovala.
– Scéna v knihovně: Všímavý divák může vidět, že v momentě, kdy Margaret (Emilie François) stojí zády ke kameře, je pod jejím oblečením viditelná sada baterií pro mikrofon.
– Když si paní Dashwoodová (Gemma Jones) prohlíží v panství Saltram House obrazy, nachází se mezi nimi portrét spisovatele Oscara Wilda. Snímek se však odehrává v roce 1810, tedy 46 let před tím, než se tento autor narodil.
– Další chybou v rámci časového nesouladu je fakt, že se v tomto příběhu (rok 1810) mluví o Belgii, která vznikla až po oddělení Nizozemska v roce 1830.
– V jedné ze scén mohou diváci vidět plemeno psa známého jako Zlatý retrívr. Toto plemeno bylo poprvé přijato v Kennel Clubu Anglii v roce 1903. Tou dobou ještě nebylo oficiálně nazýváno „Zlatý retrívr“. Stalo se tak až v roce 1920, což bylo více než 100 let po natáčení filmu.
Galerie
– Na taneční scéně: Při výměně tanečních partnerů má Elinor na pažích šál. Když se vrátí mezi původní řadu tanečníků o pár minut později, šál je pryč. Co se s ním stalo?
– Když Marianne a Margaret stojí na vrcholu kopce v dešti, Marianniny šaty jsou mokré. V další scéně dívky sestupují po kopci dolů a najednou jsou šaty úplně suché.
Slavnou anglickou klasiku Rozum a cit můžete sledovat na Nova Cinema 15. 2. v sobotu 17. 2. 2018 v 11:50 a potom v repríze 18. února 2018 ve 4:35 na Nova Cinema.
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Natáčení slavného filmu málem zmařil PRDÍCÍ KŮŇ! Štáb musel přistoupit k ochlazování ovcí
7 chyb, kterých jste si ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár určitě nevšimli!