Co má americký thriller společného s českým režisérem Janem Švankmajerem? Něco by se našlo...

Co má americký thriller společného s českým režisérem Janem Švankmajerem? Něco by se našlo...

Americký film E.A. Poe: Podivný experiment tvůrci založili na povídce, se kterou má mnoho společného český režisér. Víte o tom?

Mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali. Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná...Ben Kingsley (Dr. Silas Lamb) si nezahrál roli doktora v léčebně poprvé. Stejnou úlohu měl i ve snímku Prokletý ostrov (2010), kde hrál rolu Dr. Johna Cawleyho, ředitele psychiatrického ústavu Ashecliffe, který taktéž měl neobvyklý přístup k léčbě pacientů. K úlohám lékařů má Kingsley blízko, jeho otec Rahimtulla Harji Bhanji byl sám doktorem medicíny.

– Jako předloha snímku posloužila krátká, černým humorem nasáklá povídka Edgara Allana Poea „The System of Doctor Tarr and Professor Fether“ (Metoda doktora Téra a profesora Péra), kterou v roce 1845 uveřejnil týdeník Graham's Magazine. Zveřejnění povídky předcházelo několikaměsíční zdržení editory magazínu, protože nepřikrášleným způsobem odrážela nelidskou situaci v ústavech a azylových domech. Povídka posloužila jako jeden z námětů i českému režisérovi Janu Švankmajerovi k filmu Šílení (2005). Oba filmy tak mají v základu podobný příběh.

– Natáčelo se v Bulharsku.
– Ač Eliza Graves ve filmu nádherně hraje na klavír, její představitelka, Kate Beckinsale, na něj vůbec hrát neumí. Sama tuto skutečnost uvedla během jednoho ze svých rozhovorů k natáčení filmu Underworld: Probuzení (2012):
„Velmi se mi ulevilo, když jsem uchopila zbraň. Najednou, jako bych byla ve své kůži. Myslím, že je to proto, že mám velké ruce. Neumím hrát na klavír nebo hrát basketbal. Ale ukázalo se, že při manipulaci se zbraněmi to může být výhoda.“

– Hlavní ženská hrdinka Eliza Graves, kterou ztvárnila Kate Beckinsale, je ve filmu ve věku 35 let. Kate Beckinsale byla v době uvedení snímku o šest let starší.


Galerie– Na začátku filmu říká profesor (Brendan Gleeson) studentům: "Nevěřte ničemu, co slyšíte a jen polovině toho, co vidíte." Jedná se o citát Edgara Allana Poea.

– Ač se jedná o americký film, nehraje v něm ani jeden Američan. Většina herců má britský nebo irský původ, jediný, kdo reprezentuje USA, je režisér Brad Anderson.


Film Podivný experiment můžete vidět v neděli 11. února od 20:00 na Nova Cinema nebo v repríze ve čtvrtek 15. 2. přesně o půlnoci na stejné stanici.

Sledujte české filmy online na Voyo. Tisíce filmů v HD kvalitě a bez rušivých reklam.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

POTVRZENO: O čem bude pokračování sci-fi Na hraně zítřka? Scénář je ještě nadupanější než u jedničky!

Will Smith se objeví v hraném Aladinovi. Neuhodnete, jakou roli dostal! Tuhle postavu si zamilujete

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady