Zemřel Vladimír Brabec. Herecká legenda a představitel majora Zemana

Zemřel Vladimír Brabec. Herecká legenda a představitel majora Zemana
Zdroj: Profimedia

Byl významným divadelním i seriálovým hercem, proslavil ho dabing, ale pro Čechy už navždy zůstane seriálovým majorem Zemanem. 1. září zemřel Vladimír Brabec. Bylo mu 83 let.

Role majora Zemana mu změnila od základů život. Díky ní ho začali lidé poznávat na ulici, na druhou stranu až do konce života zůstal pro národ oním kontroverzním bojovníkem za lepší zítřky. Povedený propagandistický seriál má řadu obdivovatelů, ale také odpůrců, protože předkládal divákům upravená historická fakta a stavěl komunistický režim do lepšího světla, než ve skutečnosti byl.

Vladimír Brabec se narodil 15. května 1934 v Praze na Žižkově do rodiny malíře pokojů. Jeho otec aktivně působil v ochotnickém divadle a malý Vladimír už v letech 1946 – 1948 hrál v žižkovském Divadle Akropolis nebo zpíval v Kühnově dětském zboru.

V roce 1949 odešel studovat na Damu. Dostal se k profesorům Radovanu Lukavskému, Miloši Nedbalovi a Otomaru Krejčovi. Po absolvování šel do Divadla pracujících v Mostě (1953 – 1954).

V roce 1959 se stal členem činohry Národního divadla, z kterého odešel v roce 1975 po infarktu na zdravotní dovolenou a byl hercem hereckého souboru Filmového studia Barrandov (1975 – 1980). Do Zlaté kapličky se vrátil v roce 1981 a vytrval zde dvanáct let. Poté hostoval v Hudebním divadle Karlín a nebo v muzikálech Divadla Broadway.

Objevil se také v televizních seriálech, za všechny jmenujme nováckou Ulici, kde představoval Jiřího Kreuzera staršího. Ve filmu a v televizi hrál jinak malé a střední postavy, výjimečně titulní, vždy však zaostávaly za divadelními. Také proto už navždy zůstane pro každého Čecha majorem Zemanem.

Sdílet

Nejnovější videa

Články