Legendární filmy s Naďou Urbánkovou: Který máte nejraději? Hlasujte

Smrt zpěvačky a herečky Nadi Urbánkové zasáhla nejen její blízké, ale také kolegy i fanoušky. Pětinásobná Zlatá slavice se proslavila hity jako Drahý můj, Závidím nebo Svatební průvod. Zazářila také v celé řadě filmů. Jmenujme snímky Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti či Na samotě u lesa.

Naďa Urbánková byla legendou české populární hudby. Talent ale prokázala i v oboru herectví.

Ostře sledované vlaky

Kdo by neznal film Ostře sledované vlaky, který natočil režisér Jiří Menzel v roce 1966. Snímek uchvátil prakticky celý svět. V roce 1968 dokonce získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Naďa Urbánková v něm ztvárnila postavu jménem Viktoria Freie.

Na samotě u lesa

Městská rodina Lavičkových se pokouší za výhodných podmínek získat domek, jehož majitelem je vesnický samorost Komárek (Josef Kemr). V malebné chaloupce se rozhodnou strávit dovolenou. Zatímco otec považuje pobyt na venkově za nejen zdraví prospěšný a děti jsou nadšené, matka je z čilého dědy stále rozčilenější. Ve snímku si herečka zahrála Martu Zvonovou a jejím filmovým manželem byl Ladislav Smojlak. Společně ve filmu provázeli rodinu Lavičkových mlýnem, ve kterém žili, a také jim pomáhali sehnat chalupu. Do srdcí diváků se Urbánková zapsala legendární hláškou „Vejš, Radime!“, kterou si můžete připomenout ve videu.

​Lucie a zázraky

Moderní pohádka o tom, co všechno se může stát, když po světě běhá obživlý růžový plyšový pes. To je snímek Lucie a její zázraky. Pohádku o pětileté dívce z dětského domova, které obživlý plyšový pes Laurel Hardy Růžovej pomůže najít maminku, natočil v roce 1970 jako svůj samostatný režijní debut Ota Koval. Pokusil se spojit dnešní svět se světem němé grotesky. Vytvořil tím jakousi obdobu staré crazy komedie. Vznikl film, jak si režisér přál, který není určen výhradně dětem. Titulní postavu vytvořila půvabná čtyřletá Viktorie Čermáková a ústřední dvojici dospělých si s chutí zahráli Naďa Urbánková a Jan Tříska.

Skřivánci na niti

Urbánková si zahrála v roce 1968 v dalším filmu režiséra Jiřího Menzela Skřivánci na niti, kde ztvárnila postavu vězeňkyně Lenky. Film se odehrává na obrovské skládce šrotu kladenské ocelárny, kde existují vedle sebe nedobrovolně dobrovolní brigádníci (bývalí živnostníci, intelektuálové a ti další, kterým dal lidový režim příležitost k převýchově prací) a trestankyně odsouzené za pokus o přechod hranic. Jejich všední dny údajně velké doby jsou až k nesnesení naplněné velkými i malými událostmi, v nichž probleskují absurdně groteskní paradoxy a černě smutný humor.

Naďa Urbánková hrála ještě v celé řadě dalších filmů. Který máte nejraději? Hlasujte v naší anketě!

Filmy s Naďou Urbánkovou si můžete připomenout na Voyo!

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady