Benedict Cumberbatch v tajných službách skutečných událostí: Tyto příběhy změnily dějiny!

Být agentem ve druhé světové i studené válce? To je něco, co dokáže jedině Benedict Cumberbatch! Britská hvězda fanoušky pravidelně posílá do kolen svým charismatem i nepřekonatelnými hereckými výkony. Na Voyo vás nyní uhrane hned ve dvou filmech, které nabízejí to nejlepší ze špionážního světa. Oba se navíc zakládají na neuvěřitelných skutečných událostech!

Benedict Cumberbatch (v srdcích fanynek známý jako Big Ben) se nechal slyšet, že jsou pro něj role příslušníků tajných služeb více než lákavé. Aby také ne, když je v nich tak přesvědčivý. A napodobování jejich chování mu dost možná i zachránilo život.

Hra špionů

Uznávaný film, který se natáčel i v České republice, vám představí příběh obyčejného obchodníka, ze kterého tajná služba MI6 vytvořila tajného agenta. Greville Wynne často cestoval do zemí východního bloku a za železnou oponou se pohyboval jako ryba ve vodě. Toho využila tajná služba, které ho vyslala do Moskvy, aby od sovětského agenta Olega Peňkovského získával tajné informace. Domnívala se, že jako civilní občan nebude pro tajné služby tolik nápadný.

Skutečný Greville Wynne a jeho filmové zpracování v podání Benedicta Cumberbatche.

Spoiler! 

I přes velké utajení nakonec činnost obou agentů odhalila KGB. Oleg byl zatčen a popraven. Greville byl také zajat, trest si následně odpykával ve vězení. Nakonec ho po dvou letech žaláře propustili, když byl vyměněn za sovětského agenta. I když mise skončila pro agenty fiaskem, jejich práce výrazně pomohla v diplomatickém jednání a zmírnila eskalaci napětí mezi dvěma velmocemi.

Benedict Cumberbatch ve filmu Hra špionů  |  FOTO:  TV Nova

Neohrožený agent i v reálním životě

Benedict Cumberbatch v sobě mazaného agenta nezapře. Během incidentu v Jihoafrické republice mu to dokonce zachránilo život! Když zde v roce 2005 natáčel minisérii To The Ends of the Earth, s kolegy se během pauzy vydal potápět. Po cestě zpátky jim ale píchla pneumatika. Když se ji rozhodli vyměnit, přepadlo je šest ozbrojených mužů. Ti chtěli nebohého Cumberbatche nacpat do kufru a odvézt neznámo kam.

Zdroj: Giphy.com

Benedict je ale přesvědčil, že má zdravotní problémy, že se mu může zastavit srdce. A co si pak počnou s mrtvým Angličanem v kufru? Jeho projev byl natolik přesvědčivý, že jej únosci i s kolegy nechali jít. Ben nás tak může těšit svou přítomností až do dnešních dnů.

Kód Enigmy

Druhým životopisným snímkem je Kód Enigmy, který vám ukáže tragický život Alana Turinga – zakladatele moderní informatiky a matematika, který díky prolomení nacistického šifrovacího zařízení dokázal zachránit nesčetné množství životů. Film vám ukáže nejen práci dešifrovacího týmu během válečných let, ale také poválečné lynčování Turinga pro jeho homosexualitu.

Skutečný Alan Turing a jeho filmové zpracování v roli Benedicta Cumberbatche.  |  FOTO:  Profimedia

Jak to dopadlo?​

Homosexualita byla ve Velké Británii v dané době trestná. Válečný hrdina musel dokonce podstoupit chemickou kastraci. V roce 1954 spáchal sebevraždu, otrávil se kyanidem. Ač je to dnes nepředstavitelné, teprve po kampani v roce 2009 se britská vláda omluvila. V roce 2013 mu pak královna Alžběta II. udělila posmrtnou milost. 

Vzdálení příbuzní

Geniální matematik a slavný herec toho mají mnoho společného. Podle stránky ancestry.com jsou vzdálenými příbuznými. Jejich společným předkem by měl být první hrábě ze Somersetu, který se narodil ve 14. století. 

​Pokud by jejich praděd dokázal pochopit koncept filmu, šifrování, informatiku a dokázal přimhouřit své středověké oko nad homosexualitou, jistě by byl na své potomky náležitě hrdý!

Filmy s oblíbeným hercem sledujte na Voyo.

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady