Chcete Oscara? Navalte zlaté hodinky! Za hollywoodským pozlátkem se skrývá nečistá hra plná úplatků

Herečku Andreu Riseborough porota nevyškrtne z nominace na Oscary! To je titulek, který opanoval snad všechna západní média. Ale vlastně proč by neměla bojovat o titul nejlepší herečky? Vždyť nezávislý film o matce alkoholičce, která během let propije svou výhru z loterie, působí jako líbivý souboj nezávislého Davida a blockbusterových Goliášů. Jenže zákulisí celého procesu výběru filmů je temnější, než se může na první pohled zdát...

Ve volbě kandidátů totiž nehraje hlavní roli jen kvalita snímku, ale také honosné večírky, luxusní výlety do Evropy nebo dárečky za miliony, které se dají shrnout jedním slůvkem – nepřímé úplatky. Jak vlastně funguje výběr filmů do oscarové nominace?

A vyhrávají skutečně ti, kteří si v závěru nejvíce zaplatí? Pohodlně se usaďte a odhalte ty největší skandály, které se skrývají za pozlátkem zářivých úsměvů červeného koberce.

Zdroj: Giphy

Férový a demokratický výběr... až na jeden háček

V první řadě je třeba si říct, kdo a jak vybírá filmy do oscarové nominace i na post vítězů. Porotu tvoří 1600 členů, mezi kterými najdete kritiky, filmaře i herecké hvězdy. Filmy jednotlivé kategorie většinou nominují specialisté z oboru, to znamená, že střihači pro nejlepší zvuk, kameramani pro nejlepší kameru, scenáristé pro nejlepší scénář a tak dále.

Michelle Yeoh získala ocenění v kategorii nejlepší herečka - komedie/muzikál za film Všechno, všude, najednou, Zlaté glóby, 10.1.2023 Los Angeles  |  FOTO:  Profimedia

​Snímky v kategorii nejlepší film pak volí všichni členové komise. Vše probíhá on-line, anonymně a o výhercích ví až do okamžiku otevření obálky jen dva lidé. Zdá se vám to jako férový proces? Nejspíš proto, že jsme v celém popisu vynechali jeden důležitý detail.

Chceš Oscara? Naval hodinky!

Tvůrci filmů, kteří se hodlají ucházet o Oscara, nesmí nijak kontaktovat porotu. V rámci „propagace“ si ale mohou najmout tzv. oscarové poradce. Ti fungují jako prostředníci, kteří zastupují studia a jsou v kontaktu s členy Akademie. Poradci si za své služby účtují v přepočtu 400 000 Kč a v případě, že se film skutečně dostane mezi nominované, se jejich odměna násobí. Jsou to právě oni, kdo porotce zve na párty, filmové projekce a občas se postarají i o malé nenápadné úplatky.

FOTO:  Profimedia

​​Ty mají podobu dárků, honosných večírků, ale také luxusních výletů. Sharon Stone údajně přes poradce darovala jednomu z porotců zlaté hodinky Coach. Její film byl ještě v témže roce nominovaný na Zlaté Glóby, na Oscary však už nedosáhl.

Bez práce nejsou koláče, bez párty zase Oscaři

Zajít si na luxusní hollywoodskou párty je sen snad každého filmového fanouška. Jenže i nevinné křepčení může zakrývat nekalé taktiky v boji o sošku. Svými večírky spojenými s produkcí byl proslulý například Harvey Weinstein, který téhle formě propagace udal trend na dlouhé roky dopředu. Vzhledem k tomu, že na nich herečkám zřejmě rád podával také uspávací pilulky se šampaňským, zájem o jeho akce už byste v lidech zřejmě neprobudili.

​Podivuhodný obrat se povedl také Al Pacinovi, který zaplatil několika členům poroty luxusní výlet do Evropy v soukromém letadle. Nutno podotknout, že se uhradily také veškeré náklady spojené s pobytem. Že by šlo o filantropii starého dobrého Ala? Spíše ne. Dost možná měl tento nákladný výlet co dočinění s faktem, že v témže roce získal Oscara za film Vůně ženy.

Bílí a privilegovaní

Po oloupání pozlátka už slavná soška nezáří tolik jako dřív. Kritici Akademii vyčítají, že je složená privilegovaných a stále stejný lidí, kteří k soškám pustí jen ty, kteří mají nejtučnější účty. Možná i proto se k nominacím nedostanou filmy černých tvůrců a nezávislé filmy, které si to i přes talent zkrátka nemohou dovolit.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Emma White Turle (@ewtmakeup)

A proč se vůbec spelkulovalo o vyřazení Andrey Riseborough? Při promu na Instagramu jedna její herecká kolegyně zmínila, že Andrea převyšuje všechny ostatní nominované herečky – to je v rozporu s kodexem propagace, podle kterého nesmíte nijak zmiňovat konkurenci. Že je to oproti předchozím řádkům nuda? To víte, ti nezávislí filmaři...

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady