Jak si na plátně vedli Masaryk, Gottwald nebo Havel? Užijte si prezidenty jako filmové hvězdy

Prezident není jen pokládač věnců. Jakožto představitel spíše reprezentativní role sice nemá tolik pravomocí, ale jeho vliv na dobu i pop-kulturu by mu mohla závidět nejedna rocková hvězda. Jak se na hlavy státu dívali filmaři v průběhu let?

Porovnejte si podobu skutečných a filmových prezidentů, jejichž příběhy vás už nyní čekají na Voyo. 

Masaryk ve filmu Člověk proti zkáze

Odkaz Tomáš Garrigua Masaryka nevybledl za dob fašismu ani komunismu. A to přesto, že byl upozaďován prakticky čtyřicet let. Důkazem je i snímek Člověk proti zkáze, který téma Čapka a Masaryka přenesl na filmová plátna „v předvečer revoluce“ v roce 1989.

Tomáš Garrigue Masaryk a jeho filmový představitel Svatopluk Beneš  |  FOTO:  Profimedia

​Ve filmu si Masaryka zahrál prvorepublikový herec Svatopluk Beneš, který zde divákům prvního prezidenta představil jako filozofa, neochvějnou morální persónu a obránce demokracie. Kromě Beneše si ve filmu užijete také famózní herecké výkony Josefa Abrháma (Karel Čapek) a Hany Maciuchové (Olga Schneipflugová).

Jan Budař a Martin Huba jako Karel Čapek a T. G. Masaryk  |  FOTO:  TV Nova

​Spojení Čapek–Masaryk lákalo tvůrce i po letech. V roce 2018 se tato dvojice dočkala zpracování i ve snímku Hovory s T.G.M., kde si Karla Čapka zahrál Jan Budař a Masaryka Martin Huba. O tom, kdo byl lepší první prezident, si už nyní můžete rozhodnout na Voyo.

Gottwald ve filmu Milada

Jednou Kléma, vždycky Kléma. Ať už si o Klementu Gottwaldovi myslíte cokoliv, v československým dějinám patří stejně jako mauzoleum k Leninovi. K jeho dvorním představitelům dnes patří herec Jiří Vyorálek, který si Klementa Gottwalda zahrál hned dvakrát – v seriálu České století i filmu Milada o Miladě Horákové.

Antonín Novotný a jeho filmový představitel Gustav Opočenský  |  FOTO:  Profimedia

​Klíčové je zde hlavní setkání Horákové a Gottwalda, který političku ujišťuje o vzájemné spolupráci do budoucna. Jeho vláda ji přitom poslala do vykonstruovaného procesu a na šibenici, sám Gottwald se pak ze strachu upil k smrti poté, co zjistil, že jej odposlouchává samotný Stalin. 

Antonín Novotný ve filmu Ucho

Film Ucho Karla Kachyni se sice nedočkal promítání v kinosálech, příběh o odposlouchávání nejvyšších představitelů komunistické vlády si ale získal místo alespoň na projekcích v Moskvě. Pro soudruhy totiž sloužil jako výukový materiál o kontrarevoluci v Československu.

Antonín Novotný a jeho filmový představitel Gustav Opočenský  |  FOTO:  Profimedia

​I když je film značně proti režimu, tehdejšího prezidenta Antonína Novotného zde vykresluje spíše jako bodrého strýčka z lidu. Podobně se ve své funkci zřejmě cítil také Antonín Novotný, který prezidentské křeslo zabral na přání Chruščeva, ale sám si často stěžoval, že na funkci intelektuálně nestačí.

Václav Havel ve filmu Havel

Prezident, který chodí na undergroundové koncerty, bojuje za svobodu slova, zvládá výslechy i sledování bezpečností, ale ani flámy a mimomanželské poměry mu nejsou cizí. 

Václav Havel a jeho filmový představitel Viktor Dvořák  |  FOTO:  Profimedia

​Jen málokdo v historii byl tak civilním prezidentem jako Václav Havel a v neméně formální roli vám jej nabídne i film Slávka Horáka Havel. V něm budete sledovat nejen méně známá životní období Václava Havla, ale také jeho proměnu z lehkovážného dramatika v letech šedesátých přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po celosvětově známou osobnost v letech osmdesátých.

Ať už se dějiny mění hlava nehlava, hlava státu bude mít vždy svou důležitou roli. Ty nejdůležitější hlavy československého 20. století vás už nyní čekají na Voyo.

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady