Po koncentráku už nebyl dítě: Jak tragický život Juraje Herze ovlivnil pohádky Panna a Netvor či Deváté srdce?

Juraj Herz patří k nejúspěšnějším československým režisérům všech dob. Jeho ponuré filmy jako Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy nebo Habermanův mlýn diváky nepřestávají fascinovat a děsit i po letech. Jinak tomu není ani u pohádek Deváté srdce či Panna a netvor, které jsou dost ceněné, ale poznamenaly i nejednu dětskou dušičku. A není se čemu divit. Sám Herz se s dětstvím musel rozloučit už v deseti letech v koncentračním táboře Ravensbrück.

Juraj Herz miloval filmy už jako dítě. Když v jeho rodném Kežmarku po válce promítali mládeži nepřístupné snímky, tak jej jako jediného mladistvého vždy pouštěli do sálu. Na protesty ostatních dětí pak odpovídal policista, který stál před vchodem: „Herz může, ten už všechno prožil.“ Jaké hrůzy tento malý chlapec zažil, si ostatní diváci v kině zřejmě neuměli ani představit.

Děti z koncentráku už nejsou dětmi

Herzova rodina se s nástupem nacismu nejdříve schovávala u rodiny německých sedláků, kvůli nepravdivé zprávě o pominutí nebezpečí se ale vrátili na Slovensko, kde je okamžitě zatkli Hlinkovi gardisté a odvlekli je do koncentračního tábora Ravensbrück. Rodinu nakonec rozdělili a Juraje Herze převezli do tábora Sachsenhausen. Jeho nejbližší příbuzní holokaust nakonec přežili, válečné hrůzy se pak často promítaly i do Herzova díla, ve kterém dokázal odhalit temnotu lidské duše a navodit dechberoucí atmosféru. 

Nástup vězňů v Sachsenhausenu. FOTO:  Památník a museum Sachsenhausen

Spalovač mrtvol

Stačí jen slyšet Hrušínského „Co abych tě, drahá, oběsil?“, aby člověku rázem naskočila husí kůže. ​Komunistickému režimu ale nebyl Juraj Herz právě po chuti. V sedmdesátých letech se proto vrhnul do světa bezproblémových pohádek. K radosti filmových fanoušků a k neštěstí nebohých dětí. 

Juraj Herz při natáčení Spalovače mrtvol. FOTO:  Ústřední půjčovna filmů

Panna a netvor

Juraj Herz se rozhodl využít starofrancouzskou pohádku Kráska a zvíře. Disneyovský muzikál plný písniček ale nečekejte. Sám režisér ji přejmenoval na Panna a netvor, aby dal už názvem najevo, že tohle nebude pěkná záležitost.

FOTO:  TV Nova

​Do hlavních rolí tehdy obsadil půvabnou Zdenu Studénkovou, známou z filmu S tebou mě baví svět, a baletního mistra Vlastimila Harapese. Právě ladné pohyby Harapese měly doplnit celou hrůzostrašnou masku ptáka – odtažitého a nekomunikativního zvířete.

Deváté srdce

S pohádkovým řáděním Juraje Herze ale nebyl konec. Na přání režiséra štáb vystavěl celý zámek v barrandovských ateliérech a rozpočet se kvůli tomu natolik nafoukl, že Herz musel kulisy využít i pro svůj další snímek Deváté srdce.

FOTO:  TV Nova

​V něm se blýskne hlavně Juraj Kukura v roli neuvěřitelně slizkého čaroděje Aldobrandiniho. Ten si připravuje omlazovací elixír z krve devíti lidských srdcí a jeho šílené plány s nevinnou princeznou nemůže překazit nic jiného než láska sama. O tom, že vám bude tuhnout krev v žilách, vám snad ani nemusíme vykládat.

Atmosféra, kterou by mohl závidět i Tim Burton

Na pohádky Juraje Herze by dnes nechal děti koukat snad jen nepříčetný rodič. Jako dospělé vás ale učaruje například skvělá hudba Petra Hapky, ale také atmosféra, kterou by mohl závidět i Tim Burton. Uznání se režisérovi dostalo i v zahraničí.

FOTO:  TV Nova

Pokud vás o svátcích omrzí přeslazené vánoční příběhy, Juraj Herz je tu pro vás. S výše zmíněnými pohádkami Panna a vetvor, Deváté srdce, ale také s filmy Habermannův mlýn, Spalovač mrtvol, Morgiana, Petrolejové lampy nebo T.M.A. vám na Voyo rád okoření temné zimní večery. 

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady