• Pořady
  • Ulice
  • Tváře seriálu Ulice podporují služby mobilních hospiců: Zapojit se můžete i vy

Tváře seriálu Ulice podporují služby mobilních hospiců: Zapojit se můžete i vy

Letos na podzim se jedna z dějových linek seriálu Ulice zaměří na problematiku mobilních hospiců, jejichž služby jsou důležité a zájem o ně roste přímo úměrně s mírou informovanosti pacientů o této možnosti důstojného umírání. Také několik herců z Ulice dlouhodobě podporuje mobilní hospice. Letos se rozhodli zapojit do kampaně DOMA., přičemž natočili informativní spoty.

Do podpory Papučového dne se zapojili známí herci ze seriálu Ulice Filip Rajmont, Markéta StehlíkováAlena Štréblová.

Domácí hospic

Každým rokem narůstá počet pacientů, kteří zemřeli doma za podpory domácích hospiců. Bohužel je to stále jen zlomek lidí z těch, kteří by si to přáli. Zároveň se řada lidí do péče hospice dostane až v úplném závěru života, kdy mají před sebou pouze dny. Nebo dokonce jen několik hodin. „Příčin je několik. Proto bychom rádi naší kampaní DOMA. nejen veřejnosti, ale i ostatním poskytovatelům zdravotní péče, ukázali, že i o těžce nemocného pacienta se umíme v domácím prostředí postarat,“ říká Monika Marková, předsedkyně Fóra mobilních hospiců a ředitelka Hospice sv. Štěpána.

​Kvalitní zdravotní péče

Jednou z příčin je určitě i nedostatečná komunikace závažných zpráv včetně diagnózy a prognózy v čase aktivní kurativní léčby ze strany ošetřujících i praktických lékařů. Na druhou stranu pacienti nebo jejich rodiny ze strachu oddalují oslovení hospice. Tím bohužel přichází zúčastnění o možnost být v závěru života spolu doma s podporou kvalitní zdravotní péče. Služby mobilních hospiců poskytují mnohem více. Kromě profesionální zdravotní péče poskytují také psychosociální služby jak umírajícím, tak jejich rodinám a pečujícím. „Kampaň DOMA. jako každoročně vyvrcholí Papučovým dnem. Ten letos připadá na 5. října a my doufáme, že se díky podpoře našich partnerů a akcím 36 zapojených mobilních hospiců podaří informace o službách mobilních hospiců dostat k co nejvíce lidem,” doplňuje Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek.

Nazujte papuče 5. října
„Stále je potřeba veřejnost informovat, že i vážně nemocní lidé – dospělí i děti, mohou dožít své poslední dny doma v kruhu svých nejbližších s podporou týmů mobilních hospiců. Proto, kdo si nazuje v tento den papuče, stává se nositelem myšlenky umírání doma,” vysvětluje Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek, která si přeje, aby se i letos do kampaně zapojili lidé z firem, škol, významné osobnosti a jednotlivci. Ti sdílením svých fotek v papučích na sociálních sítích s hashtagem #papucovyden přispějí k šíření osvěty a boření tabu kolem umírání. 

Související videa

Filip Rajmont
Filip Rajmont

Související videa

Alena Štréblová
Alena Štréblová

Související videa

Markéta Stehlíková
Markéta Stehlíková

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady