• Pořady
  • Střepiny
  • Nejste závislí na nakupování? Pokud máte tyto příznaky, zbystřete

Nejste závislí na nakupování? Pokud máte tyto příznaky, zbystřete

Podle odborníků přibývá lidí závislých na nakupování. I když se to na první pohled nezdá, i tak běžná činnost jako nákupy může zničit osobní život i kariéru. Podle expertů si totiž tento typ závislosti v ničem nezadá s tou na alkoholu nebo drogách. Kdo z nás má sklony jí propadnout, jaké jsou rizikové faktory a na co si dát největší pozor?

I když je mezi shopaholiky více žen, nevyhýbá se tato závislost ani mužům. Rozdíl je jen v tom, na jaký sortiment svou vášeň upínají. Zatímco ženy nejvíce utrácí za garderóbu, obuv, kosmetiku a věci do domácnosti, muži propadají vedle oblečení sportovnímu náčiní, technice, elektronice a drahým doplňkům. Pokud vám náhodou některé příznaky přijdou povědomé, zbystřete.

 

Nakupování totiž může v případech, kdy si jím léčíme psychické problémy, znamenat velké ohrožení. To, co začíná drobnými nákupy, se může časem stupňovat, až do chvíle, kdy jsou nákupy to jediné, co nám přináší radost. S častějšími a většími nákupy shopaholici utrácí stále více peněz, nebojí se sáhnout i do našetřených rezerv nebo si dokonce brát půjčky.

 

A velkým úskalím je nakupování přes internet – nemusíme totiž ani vystrčit nos z domu a můžeme nakupovat klidně i během pracovní doby. Sklony k nakupování navíc podporuje i obliba sociálních sítí. Nejúčinnější je tedy zvolit prevenci a ignorovat nástrahy konzumního světa. Vyhýbejte se velkým obchodním centrům, nakupujte s předem připraveným seznamem, plaťte raději jen hotovostí.

TV Nova
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Střepiny

Články k pořadu Střepiny

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady