OČIMA EXPERTA: Odchod Panenky? Lepší je informovat nadřízeného včas, kapitán měl štěstí na dobrého šéfa

OČIMA EXPERTA: Odchod Panenky? Lepší je informovat nadřízeného včas, kapitán měl štěstí na dobrého šéfa
Zdroj: TV Nova

Specialisté se v jubilejním 100. díle seriálu dostali do poměrně netradičního fotbalového prostředí, ve kterém vyšetřovali vraždu fotbalového agenta a v souvislosti s tím odhalili také machinace kvůli sexuální orientaci nadějného hráče. Diváky zasáhla také zpráva o odchodu kapitána Panenky, který nečekaně přechází do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jak je možné, že o tom Strouhal dopředu nevěděl? A jak často se policisté setkávají s vyšetřováním v souvislosti se sexuální orientací? Na to jsme se zeptali bývalého člena pražské mordparty a současného šéfa protidrogového oddělení pražské policie Jaromíra Badina!

Specialisté vyšetřují vraždu fotbalového agenta Vernera a dostanou se do tvrdého prostředí fotbalového byznysu. Je vrahem talentovaný fotbalista, jeho přítelkyně nebo jeho nový agent? Zároveň také odchází kapitán Panenka. A to do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Majorovi Strouhalovi o tom přitom neřekl, ten se to tak dozvěděl až od kolegy z NCOZ. Strouhal je proto značně vytočený…

Odchod kapitána Panenky je jedním z ústředních témat dílu. Jak takové transfery policistů probíhají? Je možné, že se policista jednoduše rozhodne, že chce na jiné oddělení a podá si tam žádost? Nebo je nutná nějaká překvalifikace či doporučení šéfa? V tomto případě o tom Strouhal nevěděl a stejně byl odchod kapitána Panenky jasná věc…

Zákon č. 361/2003 Sb., O služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů tuto problematiku upravuje naprosto detailně. Ve stručnosti: každé služební místo je uvedeno v systemizaci současně se služební hodností, hodnostním označením a tarifní třídou. Lukáš Panenka je vrchní komisař - kapitán, v 8. tarifní třídě a pokud se rozhodne pracovat na jiném útvaru, je důležité, na jaké místo chce odejít. Pokud je to ve stejné nebo dokonce nižší tarifní třídě, musí si zajistit souhlas svých nadřízených; zejména toho s personální pravomocí (ředitel či jeho náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování). Pokud se ale zúčastní výběrového řízení do vyšší tarifní třídy (např. do 9. TT na NCOZ), tak pokud uspěl a byl vybrán, nemohou mu jeho nadřízení již bránit v odchodu. Ideální samozřejmě je včas svému nadřízenému sdělit, že se hodlám takového řízení zúčastnit, aby si mezitím mohli hledat za mne náhradu. Slyšel jsem ale, že někde prý ale existují šéfové, kteří když jejich podřízený ve „výběrku“ neuspěje, tak mu to pak dávají náležitě „sežrat“. :) Na vlastní kůži jsem naštěstí nikdy nic takového nezažil.   

FOTO:  TV Nova

Při vyšetřování vyjde najevo homosexuální orientace fotbalisty, který byl jedním z podezřelých. Ten to přitom nechce prozrazovat, ve fotbalovém světě je totiž prý běžná šikana gayů. Je to stále ještě obraz dnešní doby, nebo spíš přežitek? Vyšetřují policisté šikanu kvůli jiné sexuální orientaci často?

V trestním zákoníku trestný čin šikana nenajdete. Ale vydírání, násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, nebezpečné vyhrožování, loupež, nebezpečné pronásledování … Nevzpomínám si však na nějaký takový případ, kde by ústředním motivem byla odlišná sexuální orientace oběti. Myslím, že naše společnost je v této oblasti čím dál vyspělejší a tolerantnější. Ale výjimky jsou všude a někde se to „blbcema jen hemží“, jak říká jeden můj starší kolega. 

Major Strouhal vstoupil k podezřelému přímo do koupelny, kde se sprchoval po tréninku. Je vůbec něco takového při vyšetřování přípustné, nebo jde spíš jen o záměr filmařů? Není to přeci jen příliš intimní?

Šel přece do šatny a sprch fotbalistů a setkal se tam s člověkem stejného pohlaví, o jehož sexuální orientaci sice nevěděl, ale přesto bych to nepovažoval za nějaké velké faux pas. Trapné by bylo, kdyby na něj oblečený civěl, jak se sprchuje. Pan Polák už ale byl oděn v osušce.

Seriál Specialisté má nyní vánoční pauzu. Na nové díly se těšte začátkem příštího roku!

Podívejte se na 100. díl Specialistů!

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Specialisté

Články k pořadu Specialisté

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady