Fanoušci Návratu do budoucnosti, připoutejte se! Tentokrát ne kvůli tomu, že jedeme 88 mil za hodinu, ale protože vás čeká jízda napříč zaprášenými sklady, které jsou plné filmových relikvií. Expedice: Návrat do budoucnosti je čtyřdílný dokumentární seriál, který kombinuje to nejlepší z lovu pokladů a opravdové lásky ke kultovní trilogii.
Milovaný doktor Emmett Brown v podání herce Christophera Lloyda a charismatický dobrodruh Josh Gates se vydávají na cestu napříč Spojenými státy s jediným cílem. Chtějí najít jeden z původních DeLoreanů, které se používaly při natáčení Návratu do budoucnosti. Ano, těch legendárních aut, které měly dostatek plutonia, aby nás přenesly v čase. DeLoreanů bylo více a ne všechny skončily v muzeu. Některé zmizely neznámo kam.
Cílem této honby za pokladem je najít auto, které by mohlo být darováno Nadaci Michaela J. Foxe a umístěno v Petersen Automotive Museum v Los Angeles. Neziskovou organizaci založil v roce 2000 herec Michael J. Fox poté, co mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Cílem nadace je najít léčbu Parkinsonovy choroby prostřednictvím podpory špičkového vědeckého výzkumu a urychlení vývoje nových léků. Každý dar, včetně ikonického DeLoreanu, je krokem k tomu, aby se zvýšilo povědomí o této nemoci.
Christopher Lloyd má i ve svých pokročilých letech stále neskutečné charisma a jiskří šílenou vědeckou energií. Je to, jako kdyby nikdy nevystoupil z role doktora Emmeta Browna. Josh Gates je přesně ten typ chlápka, který ví, jak oživit dokumenty o hledání ztracených artefaktů. Má švih, přehled a umí nadhodit ve správnou chvíli ten správný vtípek. Kromě této dvojice se v seriálu objeví i řada hostů. Například Lea Thompson alias Lorraine, Harry Waters Jr., který si zahrál Marvina Berryho, a dokonce i Michael J. Fox.
Seriál je výlet nejen za samotnými auty, ale i za dalšími artefakty z filmů. Navštívíme sklady Universal Studios, filmové sběratele, aukční síně i naprosté filmové šílence. Pátrání vede třeba ke zrezivělému DeLoreanu v Arizoně, k přesnému modelu auta z druhého filmu nebo ke kufru plnému rekvizit, které vypadají, jako by právě vypadly z Martyho batohu. Každý díl seriálu se věnuje jinému aspektu trilogie – od samotného auta přes létající skateboard až po staré dobré almanachy sportovních výsledků.
Expedice: Návrat do budoucnosti je jako cesta zpět do dětství, která je plná poznání, smíchu a sběratelské vášně. Je to, jako kdybyste si znovu pustili kazetu VHS a slyšeli první tóny od Alana Silvestriho. Nicméně místo toho, abyste jen nostalgicky vzdychali, se budete smát, fandit a možná i hledat na internetu, jestli někdo náhodou neprodává proudový kondenzátor na bazaru. Tento seriál je láskyplná pocta filmu, který nás naučil, že minulost, přítomnost i budoucnost závisí na tom, co uděláme právě teď. Nebo alespoň na tom, jestli máme správný typ plutonia.
Pátrání po originálním stroji času DeLorean můžete už teď sledovat na Oneplay v dokumentární sérii Expedice: Návrat do budoucnosti.