• Pořady
  • NFN Talks
  • Petr Jákl o velkofilmu Jan Žižka: Co má společného se Statečným srdcem?

Petr Jákl o velkofilmu Jan Žižka: Co má společného se Statečným srdcem?

Do českých kin vtrhl dlouho očekávaný film Jan Žižka, za kterým stojí režisér, producent a bývalý kaskadér a judista Petr Jákl. Jedná se o nejdražší český film všech dob a přípravy trvaly celých deset let. Co všechno předcházelo samotnému natáčení?

Na snímku o nejslavnějším českém vojevůdci se ve velké míře podíleli američtí investoři. Finanční prostředky se povedlo sehnat především díky známostem Petra Jákla, který získal potřebné kontakty během svého pobytu ve Spojených státech amerických.

Kaskadérstvím ke konexím

V USA se mu podařilo prorazit, protože v minulosti spolupracoval jako kaskadér na trhácích, které vznikaly v Česku. Během natáčení Johanky z Arku se seznámil s režisérem Lucem Bessonem. Při práci na filmu xXx si zase vytvořil vztah s Robem Cohenem. V rozhovoru pro pořad NFN Talks prozradil, že se mu s oběma staly pořádné trapasy. Jednomu totiž zavěsil telefon a druhému zase nevěřil pozvání na večeři. Běžně se nestává, že člověku volají hvězdy takového formátu, takže si myslel, že si z něho jeho kolegové dělají legraci.

Statečné srdce

„Jeden z nejlepších filmů pro mě bylo odmala Statečné srdce. Chtěl bych, abychom my jako Češi měli taky takového hrdinu. Aby si lidé v Americe řekli, že to byl ten bojovník z České republiky,“ popisuje bývalý judista. Za tímto jeho snem stojí také skutečnost, že se považuje za velmi hrdého Čecha. K tomu mohla přispět i jeho účast na olympiádě. Právě odkazováním na Statečné srdce se snažil přesvědčit investory a evidentně se mu to povedlo.

FOTO:  TV Nova

Herecké hvězdy v českém příběhu

Stalo se tak, že se v čistě českém příběhu objeví hned několik světově uznávaných herců. Hlavní roli Jana Žižky ztvárňuje Ben Foster a Michael Caine se představí jako lord Boreš. Další postavy hrají například Matthew Goode, Til Schweiger, Roland Møller, Sophie Lowe či William Moseley, kterého znají diváci z populární série Letopisy Narnie. Získat je ale nebylo vůbec snadné, protože obsazování herců v USA probíhá o dost jinak než u nás.

Bez Karla Rodena a Marka Vašuta ani ránu

Co by to bylo za americkou produkci v Česku bez Karla Rodena a Marka Vašuta, kteří bývají do takových projektů často obsazováni? Kromě nich se můžete z našich herců těšit také na Jana Budaře či Ondřeje Vetchého, který dostal menší roli přímo na tělo.

Zájem o Česko

I když Američané většinou nemají nejmenší ponětí, kdo byli husité, díky tomuto filmu se Česko možná dostane do většího povědomí. Cílem Petra Jákla je právě ukázat světu, že jsme úžasná země s bohatou historií a měli by si nás zapamatovat. Zkušební projekce měly u amerického publika prý nečekaně velký úspěch. Takže kdo ví, třeba si tento český příběh konečně získá celosvětovou pozornost.

Film Kajínek režiséra Petra Jákla můžete sledovat na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu NFN Talks

Články k pořadu NFN Talks

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady