Metoda Markovič: Hojer slaví úspěch! Série se uchází o hlavní cenu festivalu Serial Killer

Nová šestidílná série Metoda Markovič: Hojer, která vypráví příběh dopadení a usvědčení jednoho z nejděsivějších sériových vrahů normalizačního Československa Ladislava Hojera legendárním kriminalistou Jiřím Markovičem, míří do Brna. Právě zde, na mezinárodním festivalu televizní a online seriálové tvorby Serial Killer, bude mít nejen českou premiéru, ale jako jediný český zástupce se bude ucházet o hlavní cenu festivalu.

Kdo nechce čekat na příští rok, kdy série bude uvedena na Voyo, má možnost první dvě epizody zhlédnout v Brně. Vstupenky a festivalové akreditace jsou k dispozici zde.

Šestidílná série Metoda Markovič: Hojer vzdává poctu originálním vyšetřovacím metodám někdejšího šéfa legendární pražské mordparty Jiřího Markoviče, mezi jehož nejznámější případy patří dopadení Ladislava Hojera. Právě na vyšetřování nejděsivějšího vraha normalizačního Československa a na zvláštní vztah mezi Jiřím Markovičem a Ladislavem Hojerem, se série zaměřuje.

Speciální vztahy s vyšetřovanými

„Svěřoval se mi s věcmi, se kterými se nesvěřoval nikomu, ani svému obhájci,“ uvedl Markovič, který byl známý tím, že s vyšetřovanými udržoval speciální, někdy až přátelský vztah, a dodává: „Láďa brzy ztratil oba rodiče, proto se na mě dost upnul. Když jsme se vraceli z rekonstrukce, položil mi on, obviněný, v autě hlavu na rameno a usnul. Jeho advokát to sledoval s úžasem, něco takového prý ještě nezažil.“ Jiří Markovič se v posledním roce svého života osobně podílel na přípravách scénáře.

Netradiční vhled

„Celou dobu jsme se scházeli v jeho oblíbené hospůdce, kde ho všichni znali jako legendárního kriminalistu. I díky tomu mohl scenárista Jaroslav Hruška napsat text, ve kterém se odráží celá osobnost Jiřího Markoviče,“ vzpomíná kreativní producent Voyo Tomáš Hruška: „Byl to neuvěřitelně humánní člověk s lidským přístupem, který za každým vrahem viděl především člověka. Snažil se s nimi navázat blízký vztah založený na přímém a férovém jednání bez jakéhokoliv náznaku nadřazenosti. To mu také umožnilo získat od nich informace vedoucí ke zdárnému uzavření případu. Dokázal si s vrahy vytvořit takové vztahy, že za nimi i po odsouzení jezdil, probíral s nimi případy znovu a čerpal od nich podklady pro svoji další práci“. Na ploše šesti dílů příběh rekonstruuje vyšetřování tehdejších elitních policistů, psychologické profilování sériových vrahů a nabídne netradiční vhled do osmdesátých let v Československu.

Věděl, jak na ně

„Každý kriminalista má nějaký způsob práce, svůj systém, každý je jiný. Já jsem se spíš snažil přemýšlet a jednat s nimi jako s normálními lidmi, ne jako s vrahy a podezřelými, nikdy jsem na ně nedělal žádné podrazy. A vyplatilo se mi to,“ vysvětloval během příprav Jiří Markovič. Do vězení za odsouzenými jezdil, i když byl případ uzavřený. „Byla to ode mě taková vyčůranost. Oni byli otevření, už nemohli dostat vyšší trest. A já se za nimi vlastně jezdil učit, kde jsem udělal ve vyšetřování chyby.“ Tomáš Hruška dodává: „I když měl Jiří Markovič na kontě nejvíc zločinců, které socialistická justice poslala na popraviště, byl zásadně proti trestu smrti a za každým vrahem viděl především člověka.“

​Jediný český zástupce v soutěži mezinárodního festivalu 

Šestidílná série zabodovala ještě před svou oficiální premiérou a byla vybrána jako jediný český zástupce do hlavní soutěže festivalu Serial Killer. „Převyprávění fascinující story o vyšetřování zločinů nejbrutálnějšího a nejnechutnějšího českého sériového vraha pod vedením legendárního Jiřího Markoviče, který byl znám ne jenom jako skvěle profesionální, ale taky nečekaně citlivý policajt. Dramaturgové mají za sebou dva první díly, a podle těch bych řekla, že je to zatím nejlepší Voyo seriál,” uvedla k zařazení do soutěže Táňa Zabloudilová, dramaturgyně festivalu Serial Killer.

Exkluzivní premiéra za přítomnosti tvůrců a herců

Snímek bude poprvé představen veřejnosti, proběhne v pátek 22. 9. v Divadle na Orlí. Vstupenky a festivalové akreditace jsou k dispozici zde. A na koho se mohou diváci těšit? Samotného Jiřího Markoviče ztvární Petr Lněnička a po jeho boku se objeví Václav Neužil, Vojta Kotek, Sarah Haváčová, Adam Mišík a ve své poslední roli před tragickým úmrtím slovenská herecká hvězda Dano Heriban. Vraha Ladislava Hojera pak hraje Petr Uhlík.

Související videa

Petr Uhlík
Petr Uhlík

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady