Umělé hranice a falešné uniformy. Jaký je skutečný příběh Krále Šumavy?

Zaujal vás příběh Krále Šumavy? Projděte si spolu s Davidem Janem Žákem, jehož kniha se stala předlohou pro oblíbenou minisérii, a herci Oskarem Hesem a Vojtou Vodochodským místa, kde se odehrávalo dění konce čtyřicátých let.

„Ze sedmi pohraničníků, kteří byli zastřeleni při střetu s nepřítelem, jak se psalo, pět zahynulo tady,“ popisuje Žák okolí místa, kde se natáčela Ondříčkova minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje. V okolí obce České Žleby, kde se dá přejít do Bavorska, vedly stezky, kterými chodil před „čáru“ Josef Hasil. „Po Zlaté stezce bychom došli až do Nového údolí, kudy se přecházelo,“ vysvětluje historik a spisovatel.

Převaděči

Převaděči nebyli pouze muži z pohraniční stráže, jak to vidíme v minisérii. „Mohla to být stará paní, která bydlela kousek od hranic, mohl to být mladý kluk. Vlastně kdokoliv,“ říká Žák. Ve většině případů dokonce převaděčům nešlo ani o finanční stránku.

Rudouš Kočí

V místě, kdy zahynul osmnáctiletý esenbák Rudouš Kočí, se zrodil Král Šumavy. Místo se nachází kousek od obce Dobrá nedaleko Volar. Právě zde došlo k přestřelce s Hasilovou skupinou, která právě převáděla rodinu Hrašových. „Jeden z pohraničníků zakřičel do lesa: ‚Víme o tobě Hasile, vzdej se!‘ On na to odpověděl: ‚Až po vás, kluci.‘ A pohraničníci začali pálit. Hasil ho pak nesl dalších 12 kilometrů na zádech,“ popisuje situaci Žák.

Akce Kámen

Na převaděče čekaly různé nástrahy. O co šlo v akci Kámen? Ve vnitrozemí byla vytvořena umělá hranice a falešné pracovny americké tajné služby, kde byla skryta policie. Ta byla dokonce oblečena do amerických uniforem, zadržovala na hranicích převaděče a odváděla je k falešné hranici.

Josef a Bohumil Hasilovi

„Josefa zachraňovalo to, že výborně slyšel,“ říká Žák. Josef Hasil měl údajně tak dobrý sluch, že slyšel na dálku i to, co ostatní neměli šanci zaslechnout. Hlasy zaslechl mnohem dřív než ostatní. Mohl tedy včas reagovat. Vzhledem k tomu, že byly jeho trasy prozrazeny, jako jediný si dovolil chodit i mimo ně, ačkoliv procházet hlubokým lesem mimo cesty a stezky bylo velmi nebezpečné. „Bohumil byl starší a bral to tak, že ho mladší brácha buzeruje,“ uvádí historik.

Co říká synovec?

„Já jsem chtěl, aby to nikoho nepálilo, ale aby tu někde bylo řečeno, že je tady pochován Bohumil Hasil,“ říká jeho synovec, který obstaral pamětní desku na zeď místního hřbitova. „Když Bohouše zastřelili, mysleli si, že je to Josef. A když zjistili, že to není on, dali ho na neznámé místo, aby nikdo nevěděl, že tu vůbec je," vzpomíná na strýce a smutně dodává: „Já jsem Hasil srdcem, ale sláva žádná."

Galerie

Minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka sledujte pouze na Voyo. 

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Články k pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady