Cestování, móda i neřesti. Jak opravdu vypadala 50. léta?

Zajímá vás doba, ve které se odehrál příběh Josefa Hasila, slavného Krále Šumavy? Kde se tehdy mladí lidé scházeli, jak randili, jak se oblékali, nebo jak se v tu dobu společnost stavěla k homosexualitě?

Je krátce po druhé světové válce. Lidé se snaží vrátit k předválečnému životu. Touží se bavit a znovu žít. Nabídek na zábavu ale nebylo tolik, jako jsme zvyklí dnes.

Jak se milovalo
Středobod veškerého společenského života byla hospoda. Odehrávaly se tam svatby, tancovačky, zároveň hospody sloužily jako místo k randění. „Lidé neměli jinou možnost, kde se sejít, buď v hospodě, nebo v kostele,“ říká spisovatel a scenárista minisérie Král Šumavy David Jan Žák. Dvoření a námluvy v tu dobu trvaly déle, o to rychlejší však byla svatba. „Kdyby byl kluk v pětadvaceti letech svobodný, byl by pro okolí divný. Holka by zas byla na ocet,“ říká o padesátých letech Žák. Homosexualita byla v tu dobu nelegální. Byla považována za trestný čin, který se musel skrývat.

FOTO:  TV Nova

Jak se bydlelo
Vlastní bydlení bylo pro mladé lidi v padesátých letech pomyslným vrcholem toho, čeho chtěli dosáhnout. Zároveň to však byla, až do 60. let, věc prakticky nemožná. „V tu dobu k sobě lidé měli větší respekt,“ říká spisovatel Žák. „Vůdčí byli muži, ale ženy šéfovaly domácnosti,“ dodává.

Jak se pracovalo
Ještě před nástupem do prvního zaměstnání byla už maturita něčím, co nebylo samozřejmostí. „My se dnes na maturitu díváme jako na něco, co má každý,“ říká historik Libor Svoboda.

Jak se pilo a jedlo
Josef Hasil, známý jako Král Šumavy, byl abstinent. Naposledy se napil v květnu 1945, kdy se s jeho bratry opil kořalkou a od té doby se alkoholu ani nedotknul. „Vzhledem k rychlosti, v jaké dneska žijeme, kdy všechno máme hned, si tu dobu vůbec nedokážu představit,“ komentuje herec Oskar Hes způsob stravování v 50. letech. „Jakoukoliv světovou kuchyni máme doma do patnácti minut,“ dodává. „Tenkrát se muselo jíst všechno,“ vzpomíná Josef Vávra, syn Josefa Hasila na dobu svého dětství. „Tehdy neexistovalo, že bych řekl, že tohle jíst nebudu.“ Postavení žen bylo jiné než dnes, jejich hlavní úlohou bylo opatření domácnosti a práce v kuchyni.

FOTO:  TV Nova

Jak se oblékalo
Herečka Gabriela Heclová, která si v minisérii zahrála Marii, snoubenku Josefa Hasila, si vyzkoušela hned několik dobových šatů. „Jsou hezké, takové dívčí. Moc se mi líbí,“ okomentovala módu 50. let herečka, podle které se opět tento styl brzy vrátí do módy. Ve svatebních šatech, které měla k dispozici na natáčení, by se ona sama vdávat nechtěla hlavně kvůli materiálu. „Mám pocit, že je to vyrobené ze záclony,“ komentuje herečka kvalitu šatů. Co naopak ocenila, je tradice předávání svatebních šatů z generace na generaci. „Takový kostým vám změní i těžiště,“ říká herec Vojtěch Vodochodský. „Když na sobě máte tolik vrstev, tak se vám to vrazí i do těla. Cítil jsem se v tom mnohem víc mužsky,“ dodává představitel jednoho z pohraničníků, nejlepšího přítele Josefa Hasila.

Jak se (ne)žilo
„Léta 1945–1948 se lehce podobala První republice. Mladí lidé chtěli cestovat, poslouchat moderní hubnu, konkrétně jazz,“ komentuje dobu historik Libor Svoboda. Všechna potěšení v podobě módy i časopisů k nám pronikala ze Západu. „Mladí lidé jsou pořád stejní. Chtějí se bavit, mít víru v dobro a spravedlnost a hlavně mají chuť na tom se podilet,“ dodává historik.

Jak je zachycena poválečná doba v minisérii Král Šumavy? První díl Ondříčkovy minisérie najdete už nyní na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Články k pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady