David Ondříček: Krále Šumavy jsem chtěl točit ještě před Zátopkem. Proč se to tehdy nepovedlo?

Režie nové minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje se ujal držitel celé řady Českého lva David Ondříček.

Kdo je podle slavného režiséra hlavní postava Josef Hasil? Kdy se s ním poprvé setkal? A jak se k němu téma Krále Šumavy dostalo?

Jaké bylo vaše první setkání s Josefem Hasilem? Znal jste dříve Kachyňův film nebo knihu Davida Jana Žáka, podle které je vaše minisérie natočena?

Definitivně jsem znal nejdřív film z roku 1959. V období komunismu ho dávali v podstatě každý rok v televizi. Byl to opravdu temný thriller, což mě, jako malého kluka nesmírně přitahovalo. Pamatuji si, že na mě extrémně zapůsobil. Jsou tam fantastické scény. Antihrdinu v tom filmu „hraje“ bažina. Je to takový strašidelný element. A když jsem teď četl tu reálnou knihu, tak jsem tam tu bažinu vlastně nikde neviděl. A pak jsem se ptal na Šumavě a domácí ji Kachyňovi hodně vyčítali, že tam bažiny nevyskytují. Nicméně, blata tam jsou, takže jsme je v nějaké realistické míře použili. Tenkrát jsem byl fascinovaný tím příběhem a po čase, když odhlédnu od té propagandistické stránky, tak si myslím, že to opravdu fenomenální film. Koupil jsem si dokonce i knihu o natáčení původního filmu a tam jsem se dočetl, že i co se týká dnešních rozpočtů, tak to byl mimořádný projekt. Tím, že tam byla propaganda vládní strany, tak do toho dali nesmírné finanční prostředky. Třeba celá ta bažina, kterou jsem zmiňoval, je ve filmu původně postavena, vybagrovaná. Vojáci údajně udělali díru dynamitem, ve které se pak Jiřina Švorcová topila. Mlýn, který hraje ve filmu obrovskou roli, je celý postavený v ateliéru. Z dnešního pohledu je to vlastně stamilionový film.

Nebojíte se toho, že když v současné době uvedete projekt s názvem Král Šumavy, v něm lidé budou stále cítit onu pachuť minulého režimu, kterou do tohoto titulu Kachyňa zasadil?

Já se principiálně nebojím vůbec ničeho. Žádné předsudky jsem si nedával. Dělal jsem to tak, jak si myslím, že by to mělo být přesně podle knížky Davida Žáka natočeno. Je to problém lidí, jak si to přeberou. Ono je zcela zjevné, jak byl Král Šumavy zamýšlen a kam to chceme my posunout. Kdo se o to bude víc zajímat, tak to pochopí. Na druhou stranu mě překvapilo, že i když je v naší generaci Kachyňův Král Šumavy opravdovou legendou, u mladších je to vlastně neznámý film. Takže ačkoliv to může znít naprosto paradoxně, budu moc rád, když se lidé podívají na oba dva projekty, nejen na naši minisérii, ale i na Kachyňův film z roku 1959, protože i to je součást naší historie a mohou se poučit.

Kdo to tedy vlastně byl Král Šumavy?

Králů Šumavy bylo historicky více. Byli to převaděči na hranicích Šumavy s Bavorskem v období přelomu 40. a 50. let. Ten náš Král Šumavy se jmenuje Josef Hasil. Je to reálná postava a je považován za Krále Šumavy, ze všech Král největších. Svými kousky a tím, kolik lidí převedl, vzbudil asi největší rozruch. Má za sebou asi tři sta přechodů hranic a za sebou velmi zajímavý životní příběh. Nejdříve byl pohraničníkem, v té době „esenbákem“, při tom už začal převádět lidi, později ho zadrželi a pak se dal ke službám americké CIC. To je období, kdy začal převádět z druhé strany, ze Západu. Josef Hasil se nakonec usadil v Chicagu, kde se dožil vysokého věku.

Galerie

Jak se k vám dostal příběh Josefa Hasila?

Tento příběh si dlouho nosím v hlavě. O práva k příběhu jsem se ucházel ještě dávno před Zátopkem, asi před deseti lety. Tehdy jsem chtěl udělat celovečerní černobílý širokoúhlý film. Dokonce jsme o tom jednali s Jiřím Bartoškou, ale bohužel jsme neuspěli. Práva na příběh koupil někdo jiný. Projekt ale nebyl nikdy zrealizován, práva se uvolnila a mně zavolal Michal Reitler z TV Nova a nabídl mi, jestli bych nechtěl udělat minisérii Král Šumavy pro Voyo. Velice rychle jsem souhlasil.  

Minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka sledujte od 9. prosince pouze na Voyo. 

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Články k pořadu Král Šumavy: Fantom temného kraje

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady