Víc rodičů, víc lásky? Natáčí se Jedna rodina. Seriál o rozvedených rodičích, a hlavně jejich dětech

Tři rodiny, jejichž osudy byly svedeny tak trochu náhodou. Jejich fungování závisí na pevně daném harmonogramu a spolehlivosti všech jejich členů. Vypadne-li jeden, celé společenství se ocitne v troskách. To ale může být zdrojem mnoha vtipných a nečekaných situací, které s sebou nese střídavá péče. Rodinný komediální seriál Jedna rodina diváci uvidí již po Novém roce. Autorkou námětu a scénáře je Lucie Konečná. Režie se ujal Dan Wlodarczyk, který stál za úspěšnou minisérií Jitřní záře. V hlavních rolích se objeví Tereza Kostková, Tomáš Jeřábek, Filip Blažek, Berenika Kohoutová, Zuzana Vejvodová, Pavel Zedníček a další.

„Střídavá péče je fenomén, který změnil klasickou rodinu. Rozvodem rodičovství nekončí a domov není 3 + 1, kde jste se narodili, domov jsou vztahy a lidi kolem vás. Žijeme v době, kdy se daleko víc, než dřív zaměřujeme na blaho dětí. Náš seriál neřeší smutné a dramatické příběhy, kdy se rodiče nedokážou domluvit. Naše rodiny žijí v modelu ‚vše pro děti‘. Kombinujeme lehkost i závažnost. Chceme bavit, ale zároveň dát návod, jak vztahové karamboly přežít,“ říká kreativní producentka TV Nova Lena Hanychová. Lucie Konečná ji doplňuje: „Prvotním impulsem k napsání seriálu byla naše babička s Alzheimerem, kterou máme ve střídavé péči. Původně jsem chtěla psát o střídavce seniora, ale přišlo mi to málo, navíc ty situace se stále opakují a hází to ‚málo materiálu‘. Pak se kolem mě začaly množit rozvody a kamarádky často zvolily střídavou péči. Takže jsem měla informace, a hlavně emoce z první ruky. Velké plus vidím v tom, že děti tu nefungují jako ‚doplněk‘, ale mají vlastní dramatické linky. Právě ony jsou často hybateli děje a dospělí místo sebe řeší jejich problémy.“ 

Střídavá péče

Petra (Tereza Kostková) a Karel (Tomáš Jeřábek) Tejkalovi se společně střídavě starají o čtyři děti. Dvě má Petra s Filipem (Filip Blažek), Tomáš zase dvě s Klárou (Zuzana Vejvodová). Ta svého nového partnera, stále hledá, i když na ně má trochu smůlu.  I proto je pro ni možná celé nové uspořádání leckdy obtížné vstřebat. Filip má zase se svou novou manželkou Norikou (Berenika Kohoutová) miminko Mikeše. O které se pomáhá starat jeho tatínek, u kterého s Norikou žijí, Bob (Pavel Zedníček). Všichni s větším či menším úspěchem čelí nástrahám společné střídavé péče, pevným pravidlům i časovým, logistickým nebo finančním obtížím.

FOTO:  TV Nova

Partnerský život

„Ani si takové ‚střídavé‘ soužití nemusím představovat, já to takto ve skutečném životě mám. Mezi mou zkušeností a mou postavou není tedy takový rozdíl. Petra je fajn ženská, lidi okolo sebe má ráda a chce, aby měla i s bývalými partnery hezké vztahy. Je také tolerantní. V zásadě může působit jako osoba, které záleží na harmonii, což ale neznamená, že to je takto bráno i z druhé strany,“ popisuje svoji postavu Tereza Kostková. Její seriálový manžel Tomáš Jeřábek doplňuje: „Karel žije v takové své bublině, má rád svoji práci profesora na gymnáziu, má rád biologii a do toho, bohužel pro něj, musí řešit i spoustu věcí okolo. Když dva lidé dojdou k tomu, že spolu zkrátka nemohou žít a rozvedou se nebo rozejdou, střídavá péče je pak jednou z možností, jak situaci řešit. Já k ní mám vlastně pozitivní vztah.“ Do jejich partnerského života zasahuje především postava Kláry v podání Zuzany Vejvodové: „Klára se ocitá v docela nelehkých situacích, ať už se to týká financí nebo vztahů. Jediná z těch dospěláků v příběhu zůstala sama, ostatní mají nové partnery. A to je situace opravdu těžká, a ne vždy je člověk připraven a dobře naladěn, aby situace spojené s bývalým partnerem nebo jeho novou rodinou zvládal komfortně a na jedničku.“

FOTO:  TV Nova

​​​Jedna rodina

Párem, který vychovává nejmladšího člena rodiny, miminko Mikeše, jsou Filip a Norika.  „Je to čerstvá matka, takže má spoustu smíšených pocitů a emocí a trochu inklinuje k úzkostlivosti. Předtím, než byla těhotná, byla trochu jiná – bezstarostná, trochu od rány. I proto se s ní možná Filip dal dohromady. To jsou podobné rysy, které spolu máme. Ale co se týče mateřství, v tom jsem nikdy moc úzkostlivá nebyla a naštěstí jsem neměla ani žádné problémy s psychózami.“ Filip Blažek dodává: „Umím si to představit, dokonce jsem i chtěl ještě čtvrté dítě, ale člověk už možná začne být trochu pohodlnější. Přeci jen už mi je vlastně skoro padesát, to už si chce člověk toho života i trochu užívat. A proto, abych se nenudil, tak jsem si pořídil čtyřnohé dítě.“ Dospělým postavám v Jedné rodině úspěšně sekundují dětští hrdinové rodinného příběhu. „Co se dětských rolí týče, tak tam je to trochu složitější. Vždy u nich musíte dělat kompletně nový casting, protože i když máte nějakého dětského herce vyzkoušeného, tak za rok se může stát, že z něho bude úplně jiná osobnost,“ říká k výběru režisér Dan Wlodarczyk, který mimo jiné stál za úspěšnou minisérií Jitřní záře. V ní ústřední postavu ztvárnila Denisa Biskupová, která v novém seriálu hraje Martinu, dceru Petry a Filipa. Vedle ní se objeví Sebastian Pöthe jako její bratr Vašek, Lotti Töpfer jako Eliška a Oliver Vyskočil jako Johan – děti Karla a Kláry.

FOTO:  TV Nova

​​​​​​Téma střídavé péče zasahuje do života statisíců Čechů zásadním způsobem. Je volbou 70 % mužů, ale jen každé sedmé ženy. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Televize Nova (@tvnovaofficial)

Sdílet

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady