• Pořady
  • Iveta
  • Pro smetánku jedině kung-pao: Slavná čínská restaurace ve Vodičkově ulici opět ožívá v Ivetě

Pro smetánku jedině kung-pao: Slavná čínská restaurace ve Vodičkově ulici opět ožívá v Ivetě

Kdo v osmdesátkách něco znamenal, jedl kung-pao. Slavná čínská restaurace ve Vodičkově ulici lákala české hvězdy největšího formátu. Své místo tam pravidelně nacházeli Karel Gott, Jan Werich, Valdemar Matuška, ale i Rudolf Hrušínský nejmladší.

To ostatně uvidíme i v minisérii Iveta, kde své rodiče i s Rudolfem Hrušínským vyvede Iveta Bartošová alias Anna Fialová. Co jste si v legendární restauraci mohli objednat a proč v devadesátých letech zavřela?

Žádné kung-pao, ale kung pho

I to je poučka, kterou v minisérii Iveta prohodí Oskar Hes jako mladý Rudolf Hrušínský. Ten podnik ve Vodičkově ulici navštěvoval i proto, že ho v něm během jeho největší slávy nikdo neobtěžoval.

Oskar Hes
Oskar Hes připomínal Hrušínského i samotnému Rudolfu Hrušínskému.  |  FOTO:  TV Nova

​​Slavné osobnosti si zde totiž podávaly ruce. Na vyprošťovací polévku s česnekem a chilli sem po flámech chodil například Waldemar Matuška. Své oblíbené švej-ču-žou si naopak dopřával Karel Gott, ačkoliv prý pálivé jídlo moc neprospívalo jeho hlasivkám. A není divu. Kuchaři se zde totiž učili od skutečných čínských mistrů.

První čínská restaurace v Československu vznikla už v roce 1958.  |  FOTO:  Archiv restaurace U Koruny

Polévka z hnízd chaluh

Jak kuchař Vladimír Suchý prozradil serveru aktuálně.cz, suroviny se z Číny objednávaly na rok dopředu a čínští kuchaři personál naučili i to, jak uvařit polévku z hnízd mořských vlaštovek. Sušená hnízda z chaluh se vyčistila, spařila v horké vodě a následně se z ní dělal vývar. Vzácnou lahůdku, která by dnes stála tisíce korun, si tak hvězdy mohly dopřát i v době, kdy se v Československu stála fronta i na obyčejné banány.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený T Gym (@trannhut165)

Konec jedné éry

Sametová revoluce znamenala konec jedné éry i pro slavnou restauraci ve Vodičkově 19. Budova, v níž se restaurace nacházela, se v restituci vrátila původním majitelům, kteří ji následně prodali. Na jejím místě dnes stojí zcela jiný dům.

Oskar Hes
V druhém díle uvidíme i slavnou čínskou restauraci ve Vodičkově ulici.  |  FOTO:  TV Nova

​Do podniku tak můžete nahlédnout alespoň díky věrně vyvedeným kulisám, které vytvořili tvůrci minisérie Iveta. Druhý díl můžete sledovat už nyní na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa z pořadu Iveta

Články k pořadu Iveta

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady