Hej pane diskžokej! Jak vypadaly československé diskotéky v 80. letech?

Mladá Iveta Bartošová zpívá v záři fialových reflektorů, za ruku ji něžně bere Petr Sepeši, mládež šílí a hudební papaláši radostí rozlévají ruské šampaňské. To je jeden z posledních záběrů minisérie Iveta, který definuje celou jednu epochu. Diskotékové kluby patřily k osmdesátým létům stejně neodmyslitelně jako klávesy k Michalu Davidovi. Jak tehdy vypadala neonová scéna, která dokázala roztančit nejedny mládežnické kecky?

Bez práce nejsou disko koláče

První diskotéky sice uchvátily svět už v 70. letech 20. století, u nás ale největší boom zažily až v 80. letech. Mladí a nevybouření tehdy mířili do Lucerny, Alfy, Odry nebo do místního kulturáku. Na parketu se tehdy zapotili nejen tanečníci. Sehnat pár desek v uzavřeném Československu nebylo nijak snadné, a tak se diskžokejové museli před jejich otáčením pěkně otáčet. DJ's socialismu je tehdy sháněli i celé týdny a vydělat si na pár zahraničních občas trvalo i měsíce. Jací interpreti tehdy nejčastěji dělali společnost mládeži?

Z domácí scény to většinou byla právě zmiňovaná Iveta Bartošová, která v půlce osmdesátých let uhranula tematickou písní Hej, pane diskžokej. Natupírované kudrny tehdy uváděli do pohybu i Michal David, Kroky Františka Janečka či Lucie Bílá. Ze zahraničních pak skupina Modern Talking, Depeche Mode či Nena. 

Snad potkám svou Ivetu

Diskotéky tehdy fungovaly hlavně jako místo pro seznámení. Plísňovým kalhotům a ledvince totiž odolala jen málokterá disco diva, natož pak, když se v záři reflektorů občas zaleskly i vzácné digitální hodinky. Dívky naopak mohly učarovat intim sprejem a vysoce načesanou trvalou, umocněnou horami laku. Lásku na celý život zde nenašli všichni, polibek ve stínu disko pultu ale často vydal za životní štěstí.

FOTO:  TV Nova

​Užijte si s námi jedinečnou atmosféru osmdesátých let, která na vás dýchne ze všech třech dílů minisérie Iveta. Ty můžete už nyní najít pouze na Voyo!

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Iveta

Články k pořadu Iveta

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady