Vlasy, kostýmy a kulisy v Ivetě: Inspirací byly sekáče i vlastní fotky z dětství

Ať už jste československá osmdesátá léta zažili, nebo je znáte pouze z filmů a seriálů, minisérie Iveta vás do nich vtáhne s každým záběrem. Svou zásluhu na tom mají především maskérka Lenka Nosková, kostymérka Jarmila Dunděrová a scénograf Milan Býček, kteří i v 21. století dokázali Ivetě vdechnout jedinečného ducha doby. Čím se inspirovali tvůrci, kteří zažili osmdesátá léta v podobném věku jako Iveta Bartošová? A co pro ně byl největší oříšek?

Lenka Nosková: Účesy jako ikona doby

V době, kdy se nedalo prakticky nic sehnat v obchodech, byly extravagantní účesy jednou z mála možností, jak se na poli módy vyjádřit. Důkazem budiž i samotná Iveta Bartošová, která během pár let vystřídala hned několik účesů. Od princeznovsky vyfoukaného mikáda, přes mulletově laděný sestřih až po načesanou trvalou. To byly proměny Ivety Bartošové, kterými během let oslňovala a udávala trendy. 

FOTO:  TV Nova

Není proto divu, že pro maskérku Lenku Noskovou byly hlavním tématem právě vlasy, příprava paruk a následný styling. Delší čas tak v maskérně strávila nejen Anna Fialová, ale i Vojtěch Vodochodský. Ten často před zrcadlem seděl i hodinu, aby mu maskérky mohly vytvořit ikonický účes Petra Sepéšiho. Pro větší efekt se mu dokonce dolepovaly vlasy na temeni hlavy, které Vojtěchovi nestačily dorůst.

Jarmila Dunděrová: Inspirace vlastním dětstvím

Jarmila Dunděrová se do tvorby kostýmů skutečně ponořila a prošla snad všechny second handy v Praze. Díky práci švadlen, pletacích vzorů i dobových záběrů tak mohla vytvořit originální kostýmy, které byste jen těžko odlišili od dobového oblečení. Jak sama přiznává, pouze jeden jediný kousek byl z normálního obchodu, a to halenka, kterou má na sobě Iveta v den nahrávání Knoflíků lásky s Petrem Sepéšim.

Sama Dunděrová se přitom inspirovala i svým vlastním dětstvím! Hned v první sérii, která nám představí malé holčičky Bartošové, uvidíme malou Ivanu a Ivetu ve skládaných sukýnkách a pletených vestách. Přesně takové nosila i Jarmila Dunděrová se svou starší sestrou. Vzpomínky na dětství tak probudila nejen v sobě, ale i u všech, kteří tuto éru zažili.

Milan Býček: Na place jako v socialistickém obýváčku

Milan Býček patří k nejznámějším českým scénografům. Jeho práci můžete vidět ve filmu Pelíšky, Šarlatán nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Jak sám Býček říká, scéna spolu musí nejen barevně ladit, ale každý detail má svůj význam. A to od květinové stěny v beskydské kuchyni po vylomenou kachličku v pražské koupelně. 

Při oživování nedávné historie Milan Býček občas musel krotit svou fantazii a zaměřit se na věrné zpracování kulis, to hlavně v případě Mladé písně Jihlava či videoklipu Knoflíky lásky. Kromě dobových kulis si však Milan Býček musel poradit i s tehdejší elektronikou, která měla nejen vypadat zánovně, ale v případě televize přehrát i záběry natočeného materiálu.

FOTO:  TV Nova

Jakými kostýmy, účesy či notoricky známým domácím prostředím nás tvůrci překvapí tentokrát? ​Minisérii Iveta z dílny Voyo Originál sledujte už teď na Voyo. Na Nova Plus pak najdete bonusy a ukázky. 

Sdílet

Nejnovější videa z pořadu Iveta

Články k pořadu Iveta

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady