Luděk Sobota ve slavné pohádce Honza málem králem! Proč nakonec dostal roli Jirka Korn?

Aktualizováno 31.5. 2018 15:47
Honza málem králem - 8
Zdroj: oficiální zdroj

Dokážete si vybavit alespoň jednu pohádku, ve které hrál Luděk Sobota? Byť si v nějakých zahrál, žádná z nich se nestala vyloženě kultovní. Vše ale mohlo být jinak...

Pohádka o tom, že neprohloupí, kdo srdce má a není skoupý. Nejoblíbenějším hrdinou českých pohádek je vedle odvážného prince a krásné princezny bezpochyby Honza, který často vůbec není hloupý, ale naopak odvážný, chytrý, hezký a veselý...

Honza málem králem - 7
Zdroj: oficiální zdroj


• Ač si snímek zamilovalo několik generací diváků, režisér Bořivoj Zeman z něj sám byl poněkud rozpačitý. Své dceři Zuzaně, která mu tehdy asistovala, pověděl: „Holka, není to ono. Končím. Je to o cihlu vedle." Opravdu již nic poté nenatočil.


• Spokojený s výsledkem nebyl v době vzniku pohádky ani představitel titulní role Jiří Korn. Naštvalo ho hlavně to, že ve filmu nemluví – předaboval jej herec Michal Pavlata. Režisér měl totiž dost jasnou představu o tom, jak by měl Honza vypadat i mluvit. Vlastní hlas Jiřímu Kornovi zůstal pouze při zpěvu. Legendární zpěvák se tím dle svých slov poměrně dlouho trápil. Stejný osud však potkal mnohé další české pohádkové hrdiny, například Pavla Trávníčka v Třech oříšcích pro Popelku (1973), Juraje Ďurdiaka v Princi a Večernici (1978) i princeznu Růženku (Marie Horáková) v Jak se budí princezny (1977).


• Původně měl roli Honzy hrát Luděk Sobota. Ten byl ale v té době „politicky nevhodný“ a měl zakázáno vystupovat.17

GALERIE: Fotky z filmu Honza málem králem

Zdroj: oficiální zdroj

Honza málem králem - 3

Hodnocení:• Původně byla pro roli princezny, kterou ztvárnila Jorga Kotrbová, vybrána zpěvačka Hana Zagorová, ta ale účinkovat ve filmu odmítla.


• Jiří Korn při natáčení jedné scény nechtěně zlomil Valerii Kaplanové, herečce známé například díky roli babky ze Slunce, seno…, dvě žebra.


• Natáčelo se například na hradě Křivoklát, v Praze, Vysokém Chlumci, nebo v obci Ounuz.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Honza málem králem po 40 letech: Poznáte slavné české herce? Takhle se změnili!

Nepozornost a historické přešlapy: Ani klasika Císařův pekař – Pekařův císař není bez chyb! Všimli jste si? 

Kir