Nedostatek financí i předabovaná princezna! Natáčení pohádky Čertova nevěsta provázely samé potíže

Česká pohádka s názvem Čertova nevěsta dokázala tvůrce pěkně potrápit. Aby nakonec film vznikl, musel dokonce i režisér Zdeněk Troška sáhnout do své kapsy. Nejspíše proto měl i velmi vysoké nároky na všechny herce. Některé jejich hlasy se podle něj do pohádky vůbec nehodily! Co všechno se dělo na place?

Královna zoufale touží po miminku, proto se uchýlí k děsivému kroku. Navštíví čerta žijícího nedaleko zámku a podepíše s ním smlouvu. Jako zázrakem královna zanedlouho otěhotní a narodí se jí krásná dceruška. Později však vyplouvá na povrch hrůzná pravda – smlouva, kterou královna kdysi podepsala, obsahovala jednu podmínku. A to, že v den dosažení 18. narozenin se má princezna stát nevěstou samotného pána pekel…

FOTO:  TV Nova

​​Zajímavosti o filmu

Natáčení trvalo 39 dnů, první klapka padla 25. července v lokalitě Židova strouha u Bechyně, poslední pak 17. září v barrandovském ateliéru č. 4. Natáčelo se například na zámku Ploskovice, zámku Buchlovice, na zřícenině hradu Choustník či nedaleko Týnu nad Vltavou. Do rozpočtu přispěl samotný režisér Zdeněk Troška částkou pěti milionů korun, kterou obdržel jako honorář za roli porotce v jedné talentové soutěži. 

První scénář k pohádce byl napsán již 15 let před jejím natočením. Zdeněk Troška se chystal jej natočit v roce 2008, ale nakonec se mu nepodařilo sehnat dostatek peněz. Když se konečně sešlo nezbytných 36 milionů, byl scénář během čtyř měsíců upraven a mohlo se začít. 

Čertova nevěsta vznikla na motivy pohádky Spravedlivý Bohumil od Boženy Němcové. 

Nákladný film obsahuje celkem 195 filmových triků, což přibližně odpovídá 20 minutám filmu.

FOTO:  TV Nova

​Režisér Zdeněk Troška nebyl spokojený s několika hlasy herců. Dle jeho mínění nebyly dostatečně pohádkové, proto se je rozhodl předabovat. Například princezna Štěpánka (Eva Josefíková) promlouvá hlasem Jitky Ježkové. Hned na začátku se vědělo, že roli Lucifera ztvární František Němec, a tak mu byla tato role napsána přímo na tělo. Eva Josefíková a Václav Šanda se zase kvůli roli museli naučit jezdit na koni, kvůli tomu absolvovali intenzivní čtyřtýdenní kurz.

Při natáčení scény odchodu na ples zaútočila na přítomné dámy vosa. Vybrala si právě představitelku královny, Sabinu Laurinovou, a zapadla jí do dekoltu. Zanechala tam několik žihadel a místo samozřejmě oteklo. Naštěstí nedošlo k výraznější alergické reakci a natáčení ani zdraví herečky to nijak nepoznamenalo. 

Během natáčení musel štáb zastavit na několik hodin veškerou dopravu, aby víla Leknína mohla tančit a neměla v pozadí projíždějící auta. 

FOTO:  TV Nova

Štáb jen o chloupek unikl velkým nepříjemnostem. Krátce po skončení natáčení totiž odnesla kulisy mlýna, postavené pod Bechyní, povodeň. Kulisa Čertova mlýna se nacházela v Židovské strouze u Bechyně a ona povodeň byla dle slov režiséra Trošky třímetrová přílivová vlna, která odplavila čertův příbytek až do Orlické přehrady. Kostýmy k pohádce byly zapůjčeny Státní operou. Předtím byly využívány v úspěšné hře Manon Lescaut. Ve filmu také zazněla tato věta: „Víš, jak dopadla Dorota Máchalová.“ Tou režisér odkazuje na starší pohádku S čerty nejsou žerty z roku 1984.

FOTO:  TV Nova

Pohádku Čertova nevěsta sledujte v úterý 27. prosince od 20:20 na Nově nebo ve čtvrtek 29. prosince od 14:45 na tomtéž kanále.

Čertovu nevěstu můžete vidět také na Voyo.

Kromě toho, můžete na Voyo sledovat i další vánoční filmy a pohádky online.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady