Největší dilema tvůrců filmu Jára Cimrman ležící, spící: Jak chtěli ztvárnit slavného génia?

Největší dilema tvůrců filmu Jára Cimrman ležící, spící: Jak chtěli ztvárnit slavného génia?
Zdroj: TV Nova

Kdo si ve filmu Jára Cimrman ležící, spící zopakoval významnou postavu českých dějin, kterou hrál v jiném filmu? A jak se Zdeněk Svěrák dozvěděl o tom, že dostal hlavní roli?

Kdo by neznal Járu Cimrmana, geniálního českého vynálezce, který měl tu smůlu, že ho na patentním úřadu vždycky někdo předběhl? Fiktivní český génius se zrodil v roce 1966 v rozhlasovém pořadu Nealkoholické vinárny U pavouka. U zrodu legendy stál Jiří Šebánek, Karel Velebný a Zdeněk Svěrák. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika „rekonstruovanými“ epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé aspekty Mistrova života a díla...

FOTO:  TV Nova

 

Co jste o filmu nevěděli?
1) Scéna lovu na oblečené zajíce měla symbolizovat blížící se 1. světovou válku. Myslivci ale tvůrce přesvědčovali, že skutečné zajíce bude nemožné obléknout, a tak si ve filmu zahráli speciálně vycvičení králíci.


2) Hlavní roli Járy Cimrmana si zahrál sám Zdeněk Svěrák. Rozhodl o tom Ladislav Smoljak a Svěrák se o tom dozvěděl až z rozhlasu.


3) Jedním z největších dilemat bylo, jak celý film pojmout, protože tvůrci nechtěli skutečnou podobu Járy Cimrmana nikdy odhalit. Zvažovali dokonce možnost celý film natočit z jeho pohledu!


4) Ve filmu jsou k vidění čeští velikáni jako Marold, Kaplan, Vrchlický, Kubelík, Křižík, Světlá, Myslbek nebo Dvořák. Z Historického hlediska se dokonce všechny tyto postavy mohly společně setkat!

FOTO:  TV Nova

5) Že jsou vám některá místa filmu povědomá? Natáčelo se v Praze, Liberci, na Konopišti a Vesci u Sobotky.


6) Patent Office London, kam Cimrman chodil pozdě zapsat své vynálezy, je ve skutečnosti budova Severočeského muzea v Liberci.


7) Přestože je scéna s kočárem krátká, celý tým jel natáčet před skutečný zámek Schönbrunn do Vídně, a to ke všemu za plného denního provozu!


8) Petr Kostka, který ve filmu hraje Josefa Mánesa, si tutéž postavu zahrál také ve filmu Paleta lásky.


Film Jára Cimrman ležící, spící si nenechte ujít ve středu 26. 6. 2019 od 20:00 na Nova Cinema a ve čtvrtek 27. 6. 20169 od 16:05 na tomtéž kanále.
 

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady