NEJLEPŠÍ FILMY ROKU 2018: Nejzajímavější snímek neměl jít vůbec do kin!

NEJLEPŠÍ FILMY ROKU 2018: Nejzajímavější snímek neměl jít vůbec do kin!
Zdroj: oficiální zdroj

Píše se to těžce, ale zážitky se přesouvají do obýváků. Televizní, respektive streamovací společnosti, “kradou” kinům hvězdy, autory i témata a televizní formáty už dávno přestaly být synonymem pro bezduchý relax. Ostatně i Roma, nejvýraznější filmový počin roku 2018, vznikl jako televizní projekt, a přitom svou kvalitou dává na frak mnoha trhákům.

(Filmy jsou řazeny podle data premiéry v českých kinech)

Nikdys nebyl (You Were Never Really Here)

Datum premiéry: 1. 3. 2018 (v amerických kinech ještě v roce 2017)

FOTO:  oficiální zdroj

Když se Lynne Ramsayová pokoušela dostat Joaquina Phoenixe do mysli traumatizovaného nájemného zabijáka, údajně mu poslala zvukové nahrávky ohňostrojů a střelby se vzkazem, že tohle jeho postavě běží neustále hlavou. Skotská režisérka na rozdíl od jiných tvůrců netočí co rok, a tak uvedení každého nového díla patří k filmovým zážitkům roku. Už proto, že jde vždy o zaručený zásah do slabin.

Dej mi své jméno (Call Me by Your Name)

Datum premiéry: 22. 3. 2018 (v amerických kinech ještě v roce 2017)

FOTO:  oficiální zdroj

Letní romance, nezapomenutelný herecký výkon 22letého Timothéeho Chalameta, za který získal zaslouženou nominaci na Oscara, a výrazný soundtrack písničkáře Sufjana Stevense. Snímek Lucy Guadagnina ubíhá pomalu, podobně jako rozpálené dny v severní Itálii. Pro film o první lásce, která má jasně stanovené, kdy musí skončit, je to ideální forma. Zbývá spousta času, dokud najednou už není žádný.

Ready Player One

Datum premiéry: 29. 3. 2018

FOTO:  TV Nova

Na jednu stranu se v ničem neliší od jiných, dnes tolik rozšířených pohádek pro teenagery. Nechybí digitálně vytuněný virtuální svět a bezútěšná dystopická budoucnost, zlé korporace, parta uvědomělých dorostenců, ba ani klišé typu “u počítačů zapomínáme, jak krásný může být svět venku.” Novinka legendy mainstreamové kinematografie Stevena Spielberga má ovšem ještě jeden rozměr - naštěstí pro diváka dominující. Umí být totiž také nakažlivě radostná a hravá, podnětná, protože plná odkazů, vzkazů a poct, nenásilně humorná.

Avengers: Infinity War

Datum premiéry: 26. 4. 2018

FOTO:  oficiální zdroj

Avenger: Infinity War je film, který by podle všech předpokladů nikdy neměl vzniknout. Parta více než 20 hrdinů si to rozdá ve vesmírné bitvě s titánem Thanosem ve vyvrcholení desítku let trvající série a 19 filmů včetně právě Avengers: Infinity War. Všechno jsou to ale naprosté drobnosti a bratři Russoovi dokázali vytvořit soudržný film s jedním z nejlepších komiksových záporáků vůbec. I přes některé mouchy je Infinity War nejlepším filmem, jaký mohl vzniknout.

Záhada Silver Lake (Under the Silver Lake)

Datum premiéry: 15. 5. 2018

FOTO:  TV Nova

Po znamenitém metahororu Neutečeš se osobitý režisér David Robert Mitchell vydal na halucinogenní výlet po Los Angeles: Jeho meandrující neo-noir Záhada Silver Lake se točí kolem třiatřicetiletého Sama, který se po zmizení své mysteriózní sousedky Sarah pouští do surreálného pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Města andělů. Hypnotický a zábavný thriller bezmála lynchovského ražení je poháněn stejně tak ústřední obsedantní figurou, jako vytříbeným soundtrackem, dějovými serpentinami a nesčetnými popkulturními referencemi, jež dohromady skládají jakousi tajnou historii L.A.

Mission: Impossible – Fallout

Datum premiéry: 27. 7. 2018

FOTO:  oficiální zdroj

Dvaadvacet let trvalo, než mohl agent Ethan Hunt, respektive divák, s uspokojením říct: mise splněna. Až v šestém pokračování Mission: Impossible totiž našel svou tvář. Fallout, jak zní podtitul šesté Mise, by se mohl z fleku vyučovat jako příklad žánru. Akce vynalézavá v jednotlivostech a umně gradovaná v celku, vnitřní dynamika a tempo, které nedovolí vydechnout, nadhled a vtip smiřující se stereotypy typu honba za zloduchem s plutoniem v kapse a v neposlední řadě staré dobré řemeslo, pro nějž jsou lokace, kamera a střih pořád ještě základ.

Zrodila se hvězda (A Star Is Born)

Datum premiéry: 4. 10. 2018

FOTO:  TV Nova

Hlavní role jeden z nejcharismatičtějších herců nového milénia a jedna z nejkontroverznějších popových hvězd, tedy rozhodně ne obyčejná dívka z lidu (jak si vymiňuje příběh). Zrodila se hvězda, film od Bradlyeho Coopera (s Bradleyem Cooperem) a Lady Gaga, měl všechny předpoklady skončit jako zapomenutelná lovestory s otřepaným pygmalionským motivem. A přece se z něj stal hit s příslibem oscarové senzace.

První člověk (First Man)

Datum premiéry: 11. 10. 2018

FOTO:  oficiální zdroj

Chazellův První člověk je stejně opojně výlučný, nekompromisní a jiný jako jeho oscaroví předchůdci Whiplash a La La Land. Je to film o vesmíru, v němž jde o vesmír paradoxně až na posledním místě. Fyzicky syrový dokument, výsostně intimní portrét a báseň o životě a smrti, z jejíž krásy se chce člověku až plakat - pokud se mu zrovna nesvírá žaludek ze stísněných prostor rakety… Uhrančivě minimalistický výkon Ryana Goslinga coby muže, jenž dokáže být stejně nepřístupný jako dobývaný Měsíc, a přesto poutá všechnu naši pozornost, má navíc všechny atributy oscarové události.

Bohemian Rhapsody

Datum premiéry: 23. 10. 2018

FOTO:  TV Nova

Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockové skupiny Queen, jejich hudby a především Freddieho Mercuryho, který svou tvorbou i životem vzdoroval všem myslitelným stereotypům, díky čemuž se stal jedním z nejvýraznějších umělců na světě. Film 7. ledna získal Zlatý glóbus v kategorii nejlepší film. Rami Malek, který ztvárnil hlavní postavu snímku, si odnesl zlatou sošku glóbu pro nejlepšího herce.

Roma

Datum premiéry: 14.12.2018

FOTO:  TV Nova

Ojedinělý příklad kontroverzního distribučního modelu, kdy streamovací společnost zaplatila mistra, aby natočil svůj opus pro ni, a teď jej paradoxně nechce uvést na plátně. Poslední zprávy sice hovoří o tom, že Romu, vítězný film benátského festivalu, pustí Netflix v omezeném režimu i do kin (pravda, hlavně kvůli tomu, aby se mohl ucházet o Oscara), většina z nás se však k němu stejně nikdy nedostane. Diváci se proto zatím spíš jen dohadovat, nakolik oprávněně a proč kritici právě Romu titulují filmem roku. Formálně je Roma jakousi roční kronikou středostavovské rodiny žijící v Mexico City, především však má jít o poklonu všem ženám světa s režisérovou matkou v čele. A pokud se vám líbí oscarové Chlapectví, budete se cítit jako doma.

Další zajímavé: Tři billboardy kousek za Ebbingem, Úžasňákovi 2, Studená válka, Mandy – Kult pomsty, Annihilation

Zklamání: Jurský svět: Zánik říše, Muž, který zabil dona Quijota, Děsivé dědictví, Vdovy

Nejhorší filmy: Debbie a její parťačky, Predátor: Evoluce, Venom, Mowgli: Legend of the Jungle

Nejlepší český film: Jan Palach

Favorité roku 2019

Už na konci ledna vstoupí do kin jeden z favoritů nadcházející sezony předávání filmových cen, příznačně nazvaný snímek Favoritka řeckého režiséra Yorgose Lanthimose. Diváci se v ní mohou těšit na dávku absurdity a hereckého mistrovství. V hlavních rolích se představí Olivia Colmanová, Rachel Weiszová a Emma Stonová. Další očekávanou novinkou je pak například drama o konverzní terapii Boy Erased s Lucasem Hedgesem a Nicole Kidmanovou, za níž představitel hlavní role získal nominaci na Zlatý glóbus. Premiéra filmu je plánována na 7. března.

Oceňované zahraniční snímky i česká klasika, tisíce filmů v HD kvalitě a bez rušivých reklam. Sledujte prima filmy zadarmo na 7 dní online na Voyo.

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady