VŠIMLI JSTE SI? Ze Stallonea se koncem filmu Plán útěku stal levák! Důvod je smutný

Během natáčení Plánu útěku předčasně vyhasl mladý život. Bolestná ztráta hodně ztížila natáčení filmu, v němž se setkaly dvě akční legendy – Sylvester a Arnold. Co se stalo?

Ray Breslin (Sylvester Stallone) má vpravdě nevšední povolání: Jako expert na infrastrukturu nápravných zařízení se nechává pod falešnou identitou zavřít, hledá díry v zabezpečení a posléze uniká. Na základě jeho analýz jsou pak mezery v zabezpečení odstraňovány.


Nyní nastupuje výkon trestu k nové zakázce, jenže se ocitá v komplexu, který byl kompletně vystaven na základě jeho knihy poznatků a připomínek k zabezpečení vězeňských zařízení. Pro ředitele dokonalé káznice (James Caviezel) je publikace doslova biblí. Ray, který má ve zvyku pracovat sám, se musí spojit s jedním z místních kápů, Emilem Rottmayerem (Arnold Schwarzenegger), který se do vězení dostal jen proto, že zná proslulého kyberteroristu. Nesourodá dvojka se musí spojit a naplánovat útěk z dokonalého vězení, nebude to však jednoduché.

FOTO:  Archiv TV Nova

• Režisér Mikael Håfström prohlásil, že 90 % snímku vzniklo uvnitř prázdné haly v New Orleans, kterou dříve NASA používala ke konstrukci raket.• Myšlenka společného projektu, kde by Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger hráli bok po boku, se začala akivně řešit již v půlce osmdesátých let. Obě legendy byly nápadu nakloněny, nicméně v té době byly takovými hvězdami, že sladit si diáře na společné natáčení bylo v podstatě nemožné. Druhý a podle obou podstatnější problém je, že i přes bezpočet návrhů, scénářů a debat s režiséry, prostě nepřišel ten správný, který by měl ono „kouzlo“. Poprvé se tak setkali ve snímku Postradatelní (2010).• Během natáčení v New Orleansu se Sylvester Stallone dozvěděl o smrti svého syna Sage. Ten zemřel 13. července 2012 v Los Angeles na následky infarktu. Sylvester se smrtí svého nejstaršího syna srovnával v pracovním nasazení, jen pár týdnů po dokončení Plánu útěku totiž natáčel snímek 
Expendables: Postradatelní 2 (2012). V rozhovoru uvedl:
„Je to opravdu těžké, ale když máte přátele a podporu rodiny... Je to příšerná situace, ale doufejme, že čas pomůže. Je třeba se snažit posunout a vrátit se do normálního života, jinak uváznete ve spirále.“

FOTO:  Archiv TV Nova

• Pasáž, kterou Arnold Schwarzenegger (Emil Rottmayer) cituje v němčině, je podobenství O bláznovi z knihy „Radostná věda“ od Friedricha Nietzscheho. Plán útěku je vůbec první snímek, kde Arnold Schwazenegger souvisle hovoří ve své mateřštině.

• Sylvester Stallone v jednom z rozhovorů uvedl, že v rámci příprav na roli strávil víkend v Alcatrazu. Jedním dechem dodal, že pobyt vřele nedoporučuje. Na otázku, zda při vzájemných rvačkách Slye a Arnolda došlo k nějakým skutečným úderům, Sylvester s úsměvem odpověděl: „Kdyby sem tam nedošlo k nějaké „nehodě“, nebavilo by nás to. Oba dva si užíváme fyzické výzvy.“

Galerie


• Vězení, kde se protagonisté Plánu útěku ocitnou, se podobá věznici Erewhon ze snímku Tváří v tvář (1997), ve kterém se o 16 let dříve měli Arnold a Sly poprvé setkat. Nakonec z plánů sešlo a jejich role převzali John Travolta a Nicolas Cage.

• Při natáčení jedné z akčních scén si Sylvester Stallone poranil pravou nohu a odnesl si krásných 70 stehů. Předposlední den natáčení si pak natáhl biceps a nemohl namáhat pravou ruku. Proto na helikoptéru mává levačkou a stejně tak, když se chystá lézt po žebříku, chytí se levou rukou.


Plán útěku můžete sledovat v neděli 28. října 2018 v 17:55 na Nova Cinema nebo v repríze ve čvrtek 1. listopadu od 15:25 na tomtéž kanále. 
Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady