Noir Film Festival uvede noiry z vězení a ze severní Evropy a uctí režiséra Hynka Bočana

Noir Film Festival uvede noiry z vězení a ze severní Evropy a uctí režiséra Hynka Bočana
Zdroj: TV Nova

Příznivce drsných severských detektivek jistě potěší zpráva, že několik temných příběhů z produkce severoevropských zemí ve svém programu přinese připravovaný šestý ročník Noir Film Festivalu, konaný opět na královském hradě Křivoklát. Fanouškům „černých filmů" opět otevře brány na čtyři dny ve druhé polovině srpna, konkrétně od čtvrtka 23.do neděle 26. 8.2018.

Severské noiry a tísnivá dramata z vězení
Návštěvníci festivalu se mohou těšit na skutečné perly: dramaturgové festivalu Jana Bébarová a Milan Hain do programové sekce NORDIC NOIR zařadili u nás neznámé tituly z produkce Dánska, Norska, Švédska a Finska 40. a 50. let, v nichž diváci budou moci rozeznat pozoruhodné paralely se soudobou hollywoodskou produkcí a objevovat více či méně zřejmé vlivy ikonických děl americké kinematografie.

FOTO:  TV Nova

Další z programových sekcí šestého ročníku se bude soustředit na VĚZEŇSKÝ NOIR. Sekce představí jedno z děl výrazného noirového tvůrce Julese Dassina, jehož filmový odkaz festival v minulosti připomněl snímky Noc a město (Night and City, 1950) a Rvačka mezi muži (Du rififi chez les hommes, 1955). Letos přijde řada na ranější titul Hrubá síla (Brute Force, 1947), který představoval důležitý mezník v rež i sérově k ari éře, n eboť by l jeh o prvn í spoluprac í s významným producentem Markem Hellingerem a jeho novým hereckým objevem Burtem Lancasterem. Dassinovo vězeňské drama vyniká ostrým sociálním komentářem a skrze postavu sadistického dozorce Munseyho (vynikající Hume Cronyn) jej lze vnímat jako drsnou alegorii nacistického režimu.
FOTO:  TV Nova

Napínavé drama přinese v reálných vězeňských lokacích natáčená, dokumentárně stylizovaná Vzpoura v bloku 11 (Riot Cell Block 11, 1954), v níž režisér Don Siegel angažoval řadu neprofesionálních herců. Protipólem dvou zmíněných maskulinních titulů bude temný ženský noir V kleci (Caged, 1950), ve kterém Eleanor Parkerová v jedné ze svých životních rolí, oceněné na festivalu v Benátkách, exceluje jako trestankyně-oběť, jež v neúprosném prostředí kriminálu prochází zásadní charakterovou proměnou. Obdobně emocionálně naléhavé je i drama Chci žít! (I Want to Live!, 1958), v němž předvedla oscarový výkon herečka Susan Haywardová.
FOTO:  TV Nova

Pocty noirovým hereckým hvězdám
Hereckými ikonami klasického Hollywoodu, kterým letos Noir Film Festival složí poctu a podle nichž budou pojmenované hlavní promítací sály, se stanou herečka a režisérka Ida Lupino (1918–1995), od jejíhož narození letos v únoru uplynulo 100 let, a herec Robert Ryan (1909–1973). Zatímco Idu Lupino si pamatujeme například z filmů Raoula Walshe Jezdci noci (They Drive by Night, 1940) a Vysoko v horách (High Sierra, 1941), ve kterých se objevila po boku Humphreyho Bogarta, Robert Ryan je v noirové ikonografii spojován s typem neurvalých mužů s vyhrocenými xenofobními názory a násilným jednáním.
FOTO:  TV Nova

Oslavenec Hynek Bočan
V rámci české stopy festival připomene dílo letošního jubilanta Hynka Bočana, který v dubnu oslaví 80. narozeniny. Režisér, který je jedním z patronů festivalu a na Křivoklát zavítal v roce 2015 a 2017 (loni např. uváděl projekci československo- britského snímku Třicet jedna ve stínu, na němž pracoval jako asistent režie Jiřího Weisse), se svojí tvorbou výrazně podílel na „zlatých šedesátých“ československé kinematografie, a to díly, jako jsou hořká komedie podle Milana Kundery Nikdo se nebude smát (1965), filmová adaptace románu Vladimíra Párala Soukromá vichřice (1967) či dva trezorové snímky z roku 1968 – historické drama z doby třicetileté války Čest a sláva a temný, až po sametové revoluci uvedený Pasťák situovaný v pražském nápravně výchovném ústavu pro mládež. Syrovost a drsnou vězeňskou atmosféru Pasťáku, který má blízko k uváděným vězeňským noirům, festival připomene při speciální projekci.
FOTO:  TV Nova

Noirový Křivoklát
I letos si budou moci návštěvníci festivalu vychutnat projekce v pěti historických sálech (např. v gotickém Královském sále a soukromé komnatě Václava IV.) a na Horním nádvoří hradu, kde se pod noční oblohou uskuteční hlavní večerní projekce. Pro velký zájem o tato stylová promítání jednáme o jejich rozšíření na další místo – k severovýchodním hradbám.

Festivalové katalogy z předešlých ročníků jsou k nahlédnutí ZDE!

Další informace a novinky naleznete na: www.noirfilmfestival.cz nebo na facebooku

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Nové osudové ženy, filmy Samuela Fullera a noiroví psychopaté na hradě Křivoklát

Z TOHO MRAZÍ: Co spojuje Jamese Deana, Heatha Ledgera a Paula Walkera? Je v tom smrt!

SVĚT V SLZÁCH: Držitel 3 Oscarů Daniel Day-Lewis oznámil smutnou novinu

NENÍ EASTWOOD JAKO EASTWOOD: Jak Clint snáší, že mu slávu kradou jeho jmenovci?

 

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady