• TV Nova
  • HÁDANKA: Všimli jste si skrytého Mickey Mouse v 101 dalmatinech? Podívejte se, kde hledat

HÁDANKA: Všimli jste si skrytého Mickey Mouse v 101 dalmatinech? Podívejte se, kde hledat

Animák 101 dalmatinů je milníkem v tvorbě Walta Disneyho, protože se v něm objevil nový vzhled, který se stal vzorem budoucím animákům. Sám Walt Disney s ním však nebyl spokojen. Jak k tomu vlastně došlo?

Když se řekne 101 dalmatinů, většině diváků se vybaví hraný film z roku 1996. Ten je však pouze předělávkou o 35 let staršího animáku, který je adaptací stejnojmenné knižní předlohy. Příběh 17. Disneyho animované klasiky pojednává o osudech dvou londýnských rodin – o početné rodině dalmatinů a o rodině jejich pánů Rogera a Anity Radcliffových. Vše se zdá být krásné, dokud se na scéně neobjeví Anitina známá Cruella de Vil, která si touží ze štěňátek dalmatinů udělat kabát. Když Radcliffovi odmítnou pejsky prodat, Cruella se rozhodne je unést!

FOTO:  TV Nova


• Veškeré štěkání, které ve filmu zazní, není dílem čtyřnohých mazlíčků, ale herce Clarence Nashe, který  propůjčil svůj hlas mimo jiné Kačeru Donaldovi.

• Scéna s narozením štěňátek má reálný základ: dalmatini spisovatelky Dodie Smith, která je autorkou knižní předlohy, měli 15 štěňátek! Jedno z nich se narodilo bez známek života, Dodiin manžel ho ale dokázal oživit. Nicméně si ponechali jen několik z nich a zbylých štěňátek se ujaly jiné rodiny.

• Ačkoli se zdálo, že finanční potíže studia Walta Disneyho díky úspěchu Popelky byly ty tam, kvůli finančnímu neúspěchu Šípkové Růženky (1959) se Disney opět dostal do dluhů a budoucnost byla zase nejistá. Dokonce se zvažovalo uzavření sekce animovaných filmů vzhledem k tomu, že se společnost zaměřila více na hrané filmy, televizní produkci a zábavní parky. Snímek 101 dalmatinů přišel do kin v lednu 1961 a stal se do té doby nejvýdělečnějším animovaným filmem, opět tedy animák zachránil budoucnost celé společnosti i jejího působení v oblasti kreslených pohádek.

FOTO:  TV Nova

• Kvůli finančním problémům studia musely být sníženy výrobní náklady filmu. To se podařilo pomocí xerografie, kopírovacího procesu, který se využívá například v laserových tiskárnách. Díky tomu nemuselo být každé okýnko ručně animováno. Výtvarný styl snímku se musel přizpůsobit technologii a nastavil vizuální směr budoucích Disneyovek (jakoby naškrábané, hrubé obtahové linky). Ten se držel, dokud technologie dostatečně nepokročila, aby mohly mít projekty jemnější vzhled, k čemuž došlo během příprav filmu Záchranáři (1977).

Když si Walt Disney v roce 1956 poprvé přečetl knižní předlohu od Dodie Smith, okamžitě si zajistil práva na zfilmování. Dodie později prohlásila, že vždy tajně doufala, že k tomu dojde.

• Dodie Smith žila s celkem devíti dalmatiny, jeden z nich se dokonce jmenoval Pongo. Nápad na knihu dostala, když ji navštívila přítelkyně, která žertovně prohlásila: „Z těch hafanů by byl skvělý kabát.“

Galerie


• Z patnácti štěňátek, která se narodí Perditě, je pojmenováno pouze šest.

Waltovi Disneymu se vizuální styl, který musel být vytvořen, aby bylo možné využít xerografii, vůbec nelíbil.

• Všimněte si, že v úvodních titulcích a zároveň na téměř všech dalmatinech je ukrytý Mickey Mouse!

NEPŘEHLÉDNĚTE:


Kniha džunglí: V legendárním animáku měli zpívat Beatles! Přišla však zrada

Legendární Sněhurka a sedm trpaslíků: Jak vznikl hlas zlé královny? Neuvěříte, co si herečka vyndala z těla!

Kir
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady