• TV Nova
  • Kvůli hlášce ve filmu Vesničko má středisková v Pelhřimově postavili krematorium! Pak přišel zvrat

Kvůli hlášce ve filmu Vesničko má středisková v Pelhřimově postavili krematorium! Pak přišel zvrat

Kvůli hlášce ve filmu Vesničko má středisková v Pelhřimově postavili krematorium! Pak přišel zvrat
Zdroj: YouTube.com

Neexistující pelhřimovské krematorium, zvláštní jídelníček a popáleniny, které vznikly během natáčení. Oblíbená československá komedie z roku 1985 skrývá mnoho zajímavostí, o kterých málokdo ví.

Legendární dvojka složená z Otíka Rákosníka (János Bán) a pana Pávka (Marian Labuda) se zapsala do paměti snad všem divákům československých filmů. I když závozník Otík způsobuje jednu komplikaci za druhou, pan Pávek je obrněn pevnými nervy. Občas se ale stane, že pohár trpělivosti přeteče. Poslední kapkou bylo, když Otík při couvání zboural čerstvě vyzděný sloupek vrat vlivnému chalupáři. V ten moment Pávek zažádal, aby byl Otík přidělený někomu jinému. Ten někdo má být cholerický Turek (Petr Čepek). Otík k němu ale jít nechce, a tak kývne na nabídku vyměnit svůj domek za byt ve velkoměstě. Na poslední chvíli se ale opět objeví pan Pávek a Otíka zachrání. Nezapomenutelnou postavou filmu je i doktor Skružný (Rudolf Hrušínský), který je pověstný pro svoji zálibu - kochání se okolní přírodou při jízdě autem.

 

Co jste o filmu nevěděli?

1. Podle Mariána Labudy ho do filmu nechtěl nejen Zdeněk Svěrák, ale i ostatní členové štábu, kteří byli jeho obsazením zklamaní. Měli ho prý zafixovaného z estrád a z televizních scének jako figurku baviče. Podle jejich představ měl být Pávek urostlý chlap.

FOTO:  Archiv TV Nova

2. Verše, které doktor Skružný (Rudolf Hrušínský) pronáší během jízdy od krajnice ke krajnici, jsou úryvky z Máchova Máje. Představitel doktora Rudolf Hrušínský patřil mezi známé recitátory této básně. V jeho podávní byla dokonce vydána na desce u Supraphonu.

3. Režisér Jiří Menzel dlouho hledal vhodnou vesnici, na které se ještě příliš nepodepsal socialismus. Nakonec se v roce 1985 rozhodl pro Křečovice, rodiště skladatele a houslisty Josefa Suka.

4. Zdeněk Svěrák dostal za scénář k filmu Na samotě u lesa omylem dva honoráře. V barrandovském účetnictví na to přišli až po několika letech při revizi. Tenkrát dali Svěrákovi na vybranou. Buď omylem inkasované peníze vrátí, nebo napíše další scénář s podobnou tématikou. Svěrák zvolil druhou možnost, a tak vznikl tento klenot - Vesničko, má středisková.

FOTO:  Instagram

5. Vznícení krabičky zápalek v kapse živočicháře (Oldřich Vlach) měli původně obstarat pyrotechnici. Ti však byli odvoláni na natáčení jiného filmu. Výsledkem improvizace byly zničené kalhoty a především popálenina od rozžhavené azbestové dečky, kterou měl herec položenou na stehně.

6. Rudolfa Hrušínského (Drápalíka) při tvorbě sádrového odlitku odlévali do sádry celého. Trvalo to několik hodin a několikrát se to nepovedlo. Po skončení natáčení mu režisér Menzel nechal sochu přivézt. Hrušínský ji pak odvezl do své galerie v Plané nad Lužnici, kde se při potopách v roce 2002 bohužel zničila.

7. Doktor Skružný (Rudolf Hrušínský) ve filmu doporučuje návštěvu pelhřimovského krematoria. Ve skutečnosti  žádné krematorium v Pelhřimově není. Teprve po pětadvaceti letech se město, údajně unavené vysvětlováním turistům, rozhodlo budovu z recese vystavět. Byla slavnostně otevřena a po tři dny do rakve, která do ní byla umístěna, mohli obyvatelé Pelhřimova vhazovat lístečky s věcmi, které je trápí. Při prvním žehu pak byla celá budova i s rakví symbolicky spálena. Hasiči s historickou stříkačkou a lidé tvořící živý řetěz s kbelíky se oheň snažili "uhasit". Požár se však rozhořel skutečně, takže museli zasáhnout opravdoví hasiči, aby plameny nepřeskočily na blízký kulturní dům. Na místě dnes stojí pamětní deska, na kterou se dá doptat na informacích jako na pelhřimovskou "pamětihodnost"

FOTO:  oficiální zdroj

8. Představitel Otíka János Bán si během natáčení objednával jen rohlíky a pil jen pivo. Víc si toho neuměl česky objednat. A tyto dvě slova "rohlík" a "pivo" odkoukal ze scénáře.

9. Otík (János Bán) ve filmu řekne pouze „pan Pávek“, „pane Pávek, "Pane Pávek, já nechci k Turkovi.“, „57, 57 biografů mají.“, „rohlik, rohlik“, „holuby, holuby“, "Po žních.“, „Po žních musím.“, „Pan Pávek, že?“, „Do žní.“

 

Galerie

10. V původní verzi scénáře se hlavní hrdina nejmenoval Otík, ale říkalo se mu Plachťák. Příběh se mnohokrát změnil, než vznikla konečná verze scénáře.
 

Oblíbenou československou komedii Vesničko má středisková sledujte 22. července 2018 od 20:20 na Nově a 25. července 2018 od 18:25 na Nova Cinema.

Film Vesničko má středisková můžete sledovat také online na Voyo. Na Voyo vás čeká celá sekce těch nejlepších komedií.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ve filmu Bílá paní málem nezazněla legendární píseň: Nápad přišel zcela nečekaně a byl po zásluze zaplacen!

Prasečí krev vyděsila herečku: Natáčení filmu Postřižiny se neobešlo bez problémů

sim
Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady