Všimli jste si? Tvůrci do animáku Auta ukryli příběh skutečného člověka!

Všimli jste si? Tvůrci do animáku Auta ukryli příběh skutečného člověka!
Zdroj: Archiv TV Nova

Snímek Auta odstartoval veleúspěšnou animovanou trilogii. Jinak to snad ani s filmem studia Pixar, špičky v oboru, dopadnout nemohlo. Věděli jste ale, že jedna z hlavních postav je inspirována skutečným člověkem?

Velkolepý šampionát Zlatý píst zažívá senzaci: Naprostý nováček, který se objevil až v této sezóně, Blesk McQueen, je jedním z favoritů na vítěze. Blesk se však během cesty na finálový závod ztratí a ocitne se v ospalém městečku Kardanová Lhota poblíž legendání silnice Route 66. Naučí se, že opravdová radost ze života se neskrývá za cílovou rovinkou, ale na cestě k ní. Na světě přece existují i důležitější věci než trofeje, sláva a sponzoři...

FOTO:  Archiv TV Nova


• Původně závodní číslo Bleska McQueena mělo být 57, což je rok narození režiséra Johna Lassetera. Během natáčení se ale tvůrci rozhodli změnit toto číslo na 95, což je rok, kdy měl premiéru první pixarovský animák – Toy Story: Příběh hraček.

• Během prvního víkendu animák vydělal 60 milionů dolarů, což vzhledem k rozpočtu 120 milionů není příliš závratná částka. Nepřekročil tak rekord studia Pixar – například animovaný film Úžasňákovi během prvního víkendu vydělal 70,4 milionů a Hledá se Nemo 70,2 milionů dolarů.

• Mezi náměty byl i nápad zfilmovat příběh o elektrickém autíčku žijícím ve světě aut poháněných plynem.


FOTO:  YouTube.com/ Twitter


• Postava doktora Hudsona byla založena na skutečné osobě: závodníkovi NASCAR Herbovi Thomasovi. Thomas řídil vůz Hudson Hornet a byl jedním z nejúspěšnějších závodníků padesátých let. V letech 1951 a 1953 se stal šampionem. Nehody v letech 1955 a v roce 1956 bohužel ukončily jeho úspěšnou, avšak krátkou kariéru.

• I když původní tržby filmu Auta nebyly tak velké, jak se očekávalo, plně to vynahradily příjmy z prodeje hraček a předmětů s postavičkami z filmu. Tyto tržby byly a dodnes jsou astronomické.

Režisérem animáku se stal John Lasseter. Do režisérského křesla usedl po opravdu dlouhé pauze – jeho posledním režisérskou prací byl snímek Toy Story 2: Příběh hraček z roku 1999.

FOTO:  Archiv TV Nova


• Jméno hlavního hrdiny Bleska McQueena je pocta Glennu McQueenovi, jednomu z prvních animátorů společnosti Pixar. Glenn zemřel na rakovinu v roce 2002.

Většina animovaných lokací vznikla podle reálných míst – včetně legendární americké Route 66, která měří 3 939 kilometrů a přetíná více států. Režisér i část štábu po ní podnikli cestu v roce 2001, během které udělali řadu fotografii i skic.

• Když náklaďák Mack veze Bleska McQueena po dálnici, tak v jednom záběru na telegrafním drátě můžeme vidět hejno ptáčků z kultovního pixarovského kraťasu Pro ptáčky (2000).

GalerieVětšinou v animovaných filmech auta mívají oči namísto reflektorů. Režisér John Lasseter se ale rozhodl umístit oči na přední skla. Později se přiznal, že se nechal inspirovat svým oblíbeným animovaným kraťasem Susie – Malé modré kupé (1952).

• Vzhled většiny vozů v animáku byl vytvořen přesně podle skutečných aut. Například náklaďák Mack byl vytvořen podle kamiónu Mack Super-Liner z roku 1985, tajná láska Bleska, veselá a pohledná Sally, měla za prototyp Porsche 996 z roku 2002 a bývalý závodník dr. Hudson vznikl podle modelu Hudson Hornet z roku 1951. Některá auta z filmu vznikla spojením více aut do jednoho, například Burák, který je mixem vozu International Harvester L-170 z roku 1951 a Chevroletu Tow Truck z roku 1950. Jediný, kdo nemá předobraz ve skutečném světě aut, je hlavní hrdina Blesk McQueen.

• Velká americká studia ráda zvou na dabing svých animáků slavné hollywoodské hvězdy. Hvězdný dabing má ale i česká verze pohádky! Hlavního hrdinu Bleska McQueeena namluvil Richard Krajčo, jeho věrný kumpán Burák mluví hlasem Petra Novotného a italskému závodníkovi Formule 1 Francescu Bernoullimu propůjčil hlas Matěj Ruppert.

Hledáte vhodné animáčky pro nemluvňata a úplně malé ratolesti? Sledujte nejlepší animované filmy pro děti i celou rodinu na Voyo.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NA VLÁSKU: Nejdražší Disneyho animák v historii má mnoho tajemství

Šokující detaily animáku Ratatouille: Mrtvé krysy i chybějící prsty na nohou!

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady