POVINNĚ UČEBNICI DĚJEPISU! Tvůrci filmu U mě dobrý se dopustili zásadních chyb. Pokémoni a kouření?

POVINNĚ UČEBNICI DĚJEPISU! Tvůrci filmu U mě dobrý se dopustili zásadních chyb. Pokémoni a kouření?
Zdroj: Archiv TV Nova

Návrat k Pelíškům a opětovná inspirace českým spisovatelem Petrem Šabachou, který je známý svými humoristickými romány a povídkami – to slibuje česká komedie U mě dobrý v hlavní roli s Bolkem Polívkou, Miroslavem Vladykou a Simonou Babčákovou. Hořkosladká komedie je zasazená do devadesátých let. Ve filmu ale vidíme spoustu věcí, které v té době ještě ani neexistovaly!

„Jelikož je to Šabach, film bude blízký našim předchozím komediím. Zároveň si však myslím, že by mohl pamětníkům připomenout Rozmarné léto nebo Slavnosti sněženek,“ popsal film režisér Jan Hřebejk.  Česká komedie U mě dobrý se vrací zpět do devadesátých let. Šest rybářů a dobrých přátel se schází v hospodě u Buddyho a poklidně hrají mariáše. Rozruch nastane, když se jeden z nich stane obětí falešných hráčů z Vysočanské tržnice. Berou vše do vlastních rukou a snaží se získat zpět třicet šest a půl tisíce v použitých bankovkách.

 

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ NA ZAČÁTEK: 

1. Kája, tedy Miroslav Vladyka, si se svojí povedenou partnerkou Jíťou (Simonou Babčákovou) při natáčení užil své. Scénu, kdy si pro Káju Jíťa přijde do hospody přijde a dá mu facku, až spadne ze židle na zem, se podařilo natočit téměř až na desátý pokus. Vladyka měl z Babčákové strach, a tak vždycky padl o něco dříve, než se ho vůbec stačila dotknout. To ji ale naštvalo, takže ve finále od ní dostal takovou, že měl tvář oteklou a musel ji ledovat.

 

2. Po natrhnutí obličeje při nehodě s háčkem si osazenstvo hospody dělá z rybáře (Petr Forman) srandu, že je jeseter. Odkazují tak na předchozí Hřebejkův film Pupendo (2003), kde mladí kluci učí kamaráda plavat s přirovnáním "budeš plavat jako jeseter", přičemž událost dopadne také fiaskem.

 

3. Jakmile klapla klapka značící konec natáčení, hrály se karty doopravdy. Nejlepší byl údajně Petr Forman a nejhorší Josef Somr.

 

4. Na konci filmu, když hlavní postavy plují na loďce, je záběr na dům na břehu, kde se z okna dívá režisér Jan Hřebejk.

 

5. Natáčelo se převážně v Praze – Libni v okolí Vltavy. Z dalších pražských lokalit můžeme ve filmu zahlédnout Malou Stranu, Vyšehrad a Smíchovské nádraží. Točilo se i v Litoměřicích v Severočeské galerii výtvarného umění.
Nějaké ty chybičky se vlodily i do tohoto filmu.

FOTO:  Archiv TV Nova

JAKÉ CHYBY TVŮRCI PŘEHLÉDLI?

1. Průhledné zastávky MHD, stejné jako ta, na které Jiří Schmitzer čeká na Lenku Vlasákovou před schůzkou v McDonald's, v roce 1993 ještě neexistovaly. Stejně jako odpadkový koš vpravo od této zastávky.

 

2. Jeden z chlapců na tržnici má tričko s motivem japonského seriálu "Pokémon". Ten se však v samotném Japonsku objevil až v roce 1998 - a děj filmu je zasazen do roku 1993.

 

3. V momentě, kdy příjde Miroslav Vladyka z hospody domů, a Simona Babčáková sleduje televizi, tak v ní běží pořad Na stojáka společnosti HBO, který v roce 1993 neexistoval.

 

4. Ve skořápkářském baru visí cedule zakazující prodej tabáku osobám mladším 18 let. V roce 1993 se ale smělo kouřit už od šestnácti.

 

5. Dealerka kosmetiky jde na Libeňský ostrov přes přemostění a zároveň přes protipovodňovou stavbu, která vznikla až po roce 2002.

 

6. Ke konci filmu je v záběru policejní favorit, který má na střeše fungl nový zábleskový halogenový maják. Ten se ale vyrábí až od roku 2006.

Galerie

7. Při konverzaci Jiřího Schmitzera a Vladimíra Javorského ve vykradené hospodě má Javorský střídavě oblečenou a napůl svlečenou bundu.

 

8. Při scéne s Bolkem Polívkou na tržnici, kdy mu cikán vysvětluje, jak se hrají skořápky, drží Bolek polívka v ruce štos bankovek. Nejprve je vidět tisícovka, ale v dalším záběru stokoruna. Mezitím ale žádné peníze nevyplácel.

 

Českou komedii U mě dobrý sledujte 29. června 2018 od 20:20 na Nově a 30. června 2018 od 17:50 na Nova cinema.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Problémy při natáčení filmu Světáci: Úvodní scéna musela být vystřižena! Je jasné, co se režimu nelíbilo

Na stadionu zavládlo hrobové ticho: Hlavní hvězda filmu Rocker spadla ošklivým způsobem z pódia!

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady