Problémy při natáčení filmu Světáci: Úvodní scéna musela být vystřižena! Je jasné, co se režimu nelíbilo

Problémy při natáčení filmu Světáci: Úvodní scéna musela být vystřižena! Je jasné, co se režimu nelíbilo
Zdroj: oficiální zdroj

Jedna z nejoblibenějších československých komedií málem vůbec nevznikla, a to hlavně kvůli tehdejšímu režimu. Co jste dost možná nevěděli o klenotu české kinematografie Světáci?

Slavný snímek Světáci vypráví příběh trojice venkovských fasádníků v letech - Skopce (Jiří Sovák), Prouzy (Vlastimil Brodský) a Petrtýla (Jan Libíček). Ti zrovna v Praze pracují na obnově domů. Jednoho dne se rozhodnou vyrazit do vyhlášené restaurace Diplomat Grill. Jejich první návštěva se však tak úplně nevydaří a večer skončí fiaskem. Proto se pánové rozhodnou najmout si na výuku společenské výchovy bývalého učitele tance Dvorského (Oldřich Nový) a nechají si ušít nové a kvalitní obleky.

FOTO:  TV Nova

Jejich další návštěva luxusního podniku zpočátku vypadá nadějně. Seznámí se zde také se třemi mladými ženami - Božkou (Jiřina Bohdalová), Zuzankou (Iva Janžurová) a Marcelou (Jiřina Jirásková). Elegáni však netuší, že narazili na prostitutky, které se do restaurace pravidelně vydávají na lov bohatých pánů. V ten moment začíná ta pravá legrace...

FOTO:  TV Nova

Co jste o jedné z nejpopulárnějších československých filmových komediích dost možná netušili?

- Natáčení snímku bylo málem zakázano. Režisér musel scénář obhajovat před dramaturgy z Barrandova, kterým se nelíbila hlavně postava učitele tance Dvorského. Hlavně pak její narážky na dobu po únoru 1948. Po natočení byl přesto snímek na několik let zakázán.

- Natáčení začalo krátce po srpnové okupaci v roce 1968, proto byla zpočátku nálada na place více než pochmurná.

FOTO:  TV Nova

- Scénárista filmu Vratislav Blažek výsledný snímek nikdy neviděl. Po srpnu 1968 emigroval do Německa.

- Jiřina Jirásková dostala po uvedení filmu kvůli svým politickým postojům herecký zákaz. V další větší roli se objevila až po dlouhých třinácti letech ve filmu Sestřičky.

FOTO:  TV Nova

- Dům, jehož fasádu ve filmu opravují, stojí na dnešním náměstí Franze Kafky v Praze.

- Z úvodní části filmu musel být vystřihnut záběr na svítící neonový nápis s jedním zhasnutým písmenem na prodejně zeleniny, který zněl „OVOCE Z LENINA“.

 

Snímek Světáci sledujte ve středu 27. června 2018 ve 20:00 na Nova Cinema anebo ve čtvrtek 28. června 2018 v 15:45 na témže kanále.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Prasečí krev vyděsila herečku: Natáčení filmu Postřižiny se neobešlo bez problémů

LÍBÁNÍ ve filmu Byl jednou jeden král: Natáčení milostných doteků filmaře parádně potrápilo!

Sdílet

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady