
Historické drama je inspirované příběhem mlynáře Habermanna. Nicméně filmový osud hlavního hrdiny se od toho skutečného poněkud liší.
Válečný film, který otevírá jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin - poválečný odsun Němců. Výborný režisér Juraj Herz se rozhodl zfilmovat příběh německého mlynáře Habermanna, který žil se svojí rodinou na severní Moravě. Jeho konec zůstává dodnes nevyjasněný. Režisér se jeho životem jen inspiroval, ale hrůza nejšílenějších let dvacátého století je vylíčena neuvěřitelně dokonale.
V době před válkou byla vyžadována jednostrannost, člověk se musel přiklonit na jednu nebo druhou stranu a jen ti nejodvážnější si dovolili zůstat nad věcí. Jedním z takových byli bohatý podnikatel August Habermann, který nabízel práci jak Čechům, tak i Němcům, a jeho blízký přítel Březina. Po začlenění Sudet do Třetí říše tlak sílil. To Habermanna neodradilo, a dál chránil své zaměstnance, aniž by se podvolil nacistické ideologii. Ovšem doba byla zlá a nekompromisní. Dostal na výběr z dvou možností, které byly obě špatné. Nakonec učinil rozhodnutí, které ho dostalo na seznam českých vlastenců.
Zajímavosti, které jste o filmu určitě nevěděli:
1. Režisér Juraj Herz chtěl filmem vzdát hold dobrým Němcům. V době války totiž jeho rodinu ukrývali němečtí sedláci.
2. Juraj Herz se při natáčení zamiloval do herečky Martiny Hudečkové. Žili spolu až do jeho smrti v dubnu 2018.
Válečné drama Habermannův mlýn můžete sledovat 24. 6. 2018 ve 22:35 na Nově nebo 25. 6. 2018 ve 2:45 na Nova Cinema.
NEPŘHELÉDNĚTE:
Jaký je největší div české země? Není to Karlův Most, pivo, dokonce ani Špilberk
Tragická smrt zkomplikovala natáčení filmu Prázdniny pro psa. Tvůrci vymysleli nouzové řešení
Tvrdý trénink a zlomený kotník: Role krasobruslaře se jednomu herci ošklivě vymstila