Jaký je největší div české země? Není to Karlův Most, pivo, dokonce ani Špilberk

Jaký je největší div české země? Není to Karlův Most, pivo, dokonce ani Špilberk
Zdroj: oficiální zdroj

Jaký je největší div Česka? První příčku ovládl fiktivní český génius Jára Cimrman, který se zrodil v roce 1966 v rozhlasovém pořadu Nealkoholické vinárny U pavouka.

U zrodu legendy stál Jiří Šebánek, Karel Velebný a Zdeněk Svěrák. V několika epizodách z Cimmermanova života, který byl opravdu bohatý, se v životopisné komedii Jára Cimrman, ležící, spící představí fiktivní postava všestranného génia naší minulosti. Autory filmu z roku 1983 jsou Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, který ve filmu hraje hlavní roli zneuznaného génia. Dále se představí například Josef Abrahám, Valerie Kaplanová, Libuše Šafránková, Vladimír Svitáček nebo dokonalý Petr Čepek.

 

Jaké další zajímavosti film skrývá?

1) Jára Cimrman by se podle výpočtů měl narodit mezi lety 1880 a 1883.

2) Scéna lovu na oblečené zajíce měla symbolizovat blížící se 1. světovou válku. Ladislav Smoljak tuto záležitost označil jako svůj režisérský hřích. Podle svých slov litoval takového "masakru", kterého se speciálně pro film odchovaných zajíců dopustil.
 

3) Hlavní roli Járy Cimrmana si zahrál sám Zdeněk Svěrák. Rozhodl o tom Ladislav Smoljak a Svěrák se o tom dozvěděl až z rozhlasu.

FOTO:  oficiální zdroj

4) Patent Office London, kam Cimrman pozdě chodí zapsat své vynálezy, je ve skutečnosti budova Severočeského muzea v Liberci.
 

5) Scéna, ve které je vyvěšen obří obraz moře a následně pochoduje sokolský psůvod, se natáčela v den, kdy měl pohřeb Leonid Iljič Brežněv (sovětský politik a nejvyšší představitel Sovětského svazu v letech 1964 - 1982), někteří přihlížející lidé netušili, že se zde natáčí film a jeden z nich podle Zdeňka Svěráka prohlásil, že "Sotva Brežněv natáhne brka, tak už se Sokolové rojej."

6) Spekuluje se o tom, jak Jára Cimrman mohl vypadat. Z dochované legendární autobusty se strhanými rysy je možné odvodit, že měl dvě brady a na zátylku "pahrbek geniality".

7) Televizní diváci označili fiktivního génia Járu Cimrmana za největší div Česka. Hned za ním skončilo české pivo.
 

Jára Cimrman ležící, spící poběží na Nova Cinema ve středu 20. června 2018 od 20:00 a ve čtvrtek 21. června 2018 od 16:20.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TV Nova představila program na léto: Uvidíte filmové pecky i seriály 

Sdílet

Nejnovější videa

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady