Známý komik vzteky bez sebe. Jeho honorářem za Aladina si studio Disney pěkně pošpinilo pověst!

Známý komik vzteky bez sebe. Jeho honorářem za Aladina si studio Disney pěkně pošpinilo pověst!
Zdroj: Archiv TV Nova

Málokoho by napadlo, že natáčení pohádky Aladin doprovázely problémy. Některé konflikty dokonce doznívaly ještě několik let po premiéře! Co provedl štáb známému komikovi Robinu Williamsovi?

Aladin je chudý chlapec z tržiště, jehož jediným majetkem a zároveň i přítelem je opička Abu. Chlapec sní svůj sen o úniku z bídného života. Navíc touží po krásné princezně Jasmíně. Na Čeká na něj velká výzva, kterou v cestě za princezniným srdcem musí splnit. Na pokyn sultánova rádce Džafara musí získat kouzelnou lampu z jeskyně, která je ukrytá uprostřed pouště. Aladin úkol splní, a stane se majitelem kouzelného koberce a lampy, ve které je dobrý džin. S jeho pomocí se skutečně přiblíží k princezně a získá si její srdce. Stále ho však trápí prostý původ, který se jí zdráhá přiznat. To ale není konec, neboť na něj čeká ještě souboj se zloduchem Džafarem a jeho papouškem Jagem... 

 

Co jste o oblíbené pohádce určitě nevěděli?

• Představitel džina, známý komik Robin Williams, během namlouvání improvizoval tak často, že tvůrci měli téměř šestnáct hodin materiálu. V českém znění namluvil Džina Otakar Brousek ml. Česká verze je mimochodem mnohými považována za jednu z nejlepších.


• Kvůli častým improvizacím Robina Williamse byla zamítnuta nominace snímku na Oscara v kategorii Nejlepší scénář na základě předlohy (v tomto případě se jedná o volnou adaptaci příběhu z populární sbírky Pohádky tisíce a jedné noci).

FOTO:  Archiv TV Nova


Již během práce na scénáři a storyboardu (komiksovém provedení scénáře) tvůrci přemýšleli o angažování Robina Williamse do role Džina, avšak jejich nabídka komika příliš neoslnila. Eric Goldberg, animátor, který měl dohlížet na Džinovo zpracování, se rozhodl Williamse přesvědčit opravdu originálním způsobem. Vytvořil jednoduchou animaci, ve které Džin ztvárnil několik minut z Robinových stand-upových vystoupení. Práci komikovi promítl a ohromený Robin smlouvu okamžitě podepsal.


• Další zajímavostí je, že kdykoliv Aladin zalže, vypadne mu velké fialové pero z turbanu a zakryje mu obličej.

Během namlouvání volal Robinu Williamsovi režisér Steven Spielberg, který v té době pracoval na snímku Schindlerův seznam (1993). Steven pouštěl hovor přes reproduktor a doufal, že Robin svými vtipy rozveselí štáb. Některé fórky byly použity i v Aladinovi.

Galerie


• Původně měl Aladin hned při prvním setkání s Jasmínou vědět, že jde o princeznu. Tvůrci se ale nakonec rozhodli, že scénu změní. Nechtěli, aby si diváci mysleli, že se Aladin zamiloval do Jasmíny pro její moc a peníze. 

• Hlavní tváří filmu je bezesporu Robin Williams. I když by se mohlo zdát, že za svůj výkon dostal pohádkový honorář, opak je pravdou. Robinovi byla nakonec vyplacena nejnižší legální taxa, která v té době byla možná. Honorář Robina natolik rozzuřil, že ještě několik let po namluvení odmítal komunikovat a spolupracovat se společností Disney.


• Snímek byl oceněn Oscarem a Zlatým glóbem v kategoriích Nejlepší hudba a Nejlepší píseň. Onou oceňovanou skladbou je „A Whole New World“. Za hudbou stojí oscarový skladatel Alan Menken, který je podepsán pod soundtrackem filmových hitů, jako je Kráska a zvíře (1991), Pocahontas (1995) nebo Zvoník u Matky Boží (1996).
 • Robin Williams nás bohužel opustil 11. srpna 2014 ve věku 63 let. Herec dlouhodobě trpěl depresemi. Na jeho počest nasadila společnost Walt Disney pohádku Aladin na všech dětských kanálech, a to s úpravou v titulcích. V nich bylo napsáno, že Aladin je věnován populárnímu komikovi. 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Will Smith se objeví v hraném Aladinovi. Neuhodnete, jakou roli dostal! Tuhle postavu si zamilujete

Legendární Sněhurka a sedm trpaslíků: Jak vznikl hlas zlé královny? Neuvěříte, co si herečka vyndala z těla!

Sdílet

TOP články

Nejnovější

Nejnovější videa

Články

Nestihli jste v TV

TOP pořady

Nové epizody už teď na Voyo

o 7 dní dříve • bez reklam • kdykoliv

Další pořady